Bedava Siteni Tanıt

Tam Görünüm: Çene Eklemi ve Yüz Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?
Şu anda Hafif Görüntüleme modundasınız. Siteyi normal görüntülemek için, Buraya Tıklayın
Çene Eklemi ve Yüz Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

Yüz bölgesinde; çiğneme, yutkunma ve konuşma gibi bireyin yaşamsal fonksiyonlarını sürdürebilmeleri için birçok kas bulunur. Çiğneme kasları, yüz bölgesinde uyum içerisinde çalışan kaslardır ve sağlıklı bireylerde herhangi bir ağrı şikayetine sebep olmazlar.

Yüz ve çene eklemi bölgesinde hissedilen ağrının bir çok sebebi olabilir. Bu ağrıların hangi bölgede, hangi zaman diliminde ve ne sıklıkla olduğunun tespit edilmesi önemlidir. Bireylerin şikayetlerini doğru ve eksiksiz bir şekilde hekimine anlatmasını takiben çene eklemi uzmanı tarafından yapılan klinik muayenede ağrının kaynağı bulunur.

Diş sıkma (bruksizm), diş gıcırdatma ya da uzun süre çiğneme kaslarının aktif şekilde kullanılması durumlarında bireyler, yüz ve çene bölgelerinde ağrı duyabilirler. Bu ağrılar; diş ağrısı, kulak ağrısı ya da çınlaması, baş ve boyun ağrısı, hatta sırt ağrısı şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

Ağrı dışında, özellikle kulak bölgesinde bireylerin “çıtırtı”, “sürtünme hissi” ve “çene kilitlenmesi” şeklinde yakınmaları olabilir. Bu belirtiler sonucunda bireylerin mevcut rahatsızlığının tespit edilmesi ve çene eklem tedavisine başlanması gerekmektedir.

Kaynak: http://dentvizyon.com/cene-eklemi-tedavisi/
Referans Adresler