Ana Sayfa

Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla  Gönder 
Bir Psikolojik Danışmanın Günlüğü
111333444455555
Bu Konuyu Oyla:
Değerlendir:
Konu Görünümü Doğrusal Görünüm
cirox
Rank 5
*

Çevrimdışı

Üçgen  Mesajlar: 2,510
Üçgen  Üyelik Tarihi: 17-09-2012
Üçgen  Rep Puanı: 0
Üçgen 
Teşekkürler: 0
1 Mesajına 1 Teşekkür edildi.
Mesaj: #1
Bir Psikolojik Danışmanın Günlüğü
[Resim: bgldGm.jpg]

Merhaba arkadaşlar ülkemizde Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Psikoloji ve Özel Eğitim Alanlarında çalışan ve hali hazırda üniversitelerde bu alanlarda çalışmak üzere yetişmekte olan birçok Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümü öğrencisi bulunmaktadır. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik yani kısa adıyla “PDR” ülkemizde son yıllarda popüler olan ve birçok alanla ilişkili ve özel bir bölümdür.

Bu alanda okuyan ben dahil tüm pdr öğrencileri gerek okurken gerekse mezuniyet sonrasında birçok konuda destek ve kaynağa ihtiyaç duymaktadırlar. Tamda bu aşamada sizler gibi ödevlerim ve çalışmalarım için kaynak araması yaparken “Bir Psikolojik Danışmanın Günlüğü” www.pdrgunlugu.net web sitesi ile karşılaştım. Bu site hakkında birçok kişiden tavsiye ve öneriler alıyordum ancak önemsemiyordum. Çünkü biliyorsunuz artık herkes bir web sitesi açıyor ama yanıldığımı hocamızın verdiği ödevi yapmakta zorlandığımız zaman imdadıma yetişen bu site ile anladım. Bende sizler gibi rehberlik alanında çalışacak biri olarak bu içine düştüğüm zor ve zahmetli dönemde bana destek olan ve birçok ödevimi de daha sonrasında yapmamda kaynak vazifesi gören bu değerli siteyi keşfettikten sonra sizlerle paylaşmak istiyorum.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanındaki tüm gelişmelerden haberdar olmamı sağlayan bu site alanımızdaki güncel haber ve değişimleri takip edebiliyoruz. Ayrıca bu alanda işimize yarayacak tüm kaynak ve dokümanlara ulaşabiliyor ve bizim gibi gerek Pdr alanında henüz öğrenci olan gerekse çalışma hayatı içinde aktif olan meslektaşlarımızla görüşebiliyor, onların da deneyim ve kaynaklarından yararlanabiliyoruz. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik alanında aklınıza takılan veya alanımızdaki yeni bir konu, fikir veya tüm gelişmelerden haber olmak için www.pdrgunlugu.net adresini takip etmenizi öneririm.

Ben “Bir Psikolojik Danışmanın Günlüğü” www.pdrgunlugu.net web sitesinin sürekli kullanıcılarından olduğum için size kısaca sitenin içeriği hakkında bilgi vermek ve siteyi tanıtmak istiyorum.

Web sitenin girişi bana göre çok ilgi çekici ve kullanışlı olmuş. Bu alanda çalışan bir Rehber Öğretmenin yada Psikolojik Danışmanın (ki ben bunu tercih ediyorum) ihtiyaç duyduğu tüm ana başlıklar oluşturulmuş. Bu ana başlıkları sıralamak gerekirse,

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik: Bu alanda yer alan bilgileri incelediğim zaman burada yer alan paylaşımların hem Pdr öğrencileri için hemde alanda çalışmaya başlamış kişiler için çok faydalı olduğunu gördüm. Özellikle bazı başlıklar biz öğrenciler için çok aydınlatıcı olmuş. Örneğin,

- PDR Psikoloji Alanında Çalışanlar Ne kadar Maaş Alıyor
- Rehber Öğretmenlerin Okullardaki Çalışma Koşulları Nelerdir
- Pdr (Rehber Öğretmenlk) Öğretmen Alan Sınavı Örnek Soruları
- Pdr & Psikoloji Bölümlerinin Durumu ve Geleceği gibi.

Bu şekilde birçok akademik ve güncel bilgiyi bulabileceğiniz Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik kategorisini incelemenizi tavsiye ederim.

Psikoloji: Psikoloji kategorisini incelediğimiz zaman ki bölümümüzün ağırlıklı alanı bildiğiniz üzere psikoloji alanından oluşmaktadır. Bu kategoride birçok güncel ve akademik kaynak, haber ve bilgiyle karşılaşıyorsunuz. Özellikle Psikoloji kategorisi altında yer alan gelişim psikolojisi, çocuk psikolojisi, psikolojik güncel haber bölümü, eğitim Psikolojisi gibi alt kategoriler bizlere istediğimiz bilgiyi rahatça bulabilmemiz konusunda yardımcı oluyor.

Klinik Psikoloji: Web sitenin sahibi ve editörü olan İdris GÜNDÜZALP ile yaptığım görüşmede kendisinin “Klinik Psikoloji” alanında master yaptığını öğrendim. Birçoğumuz için imrenilen bir bölüm olan klinik psikoloji alanında master yapan hocamız bu alandaki güncel bilgi ve belgeleri ile bu alanın çalışma sahasında yer alan konulara bu kategori altında yer vermektedir.

Pedagoji: Latinceden dilimize geçmiş ve tam karşılığı bu olmasa da ülkemizde Çocuk Psikolojisi alanı için kullanılan bir terimdir. Bu alandaki güncel içeriklere web sitesinde yer vermeyi isteyen bir anlayışla oluşturulan bu alanda da Çocuk Psikolojisi üzerine kaynak bilgi ve belgelere rastlanılmaktadır. Özellikle çocuk psikolojisi ile ilgilenen arkadaşlara tavsiye edeceğim bir kategoridir.

Eğitim: Bir çoğumuz gibi bende okula girerken veya okuldan çıkacağım zaman şöyle divana uzanmış bir hastaya psikoterapi yaparken görüyordum kendimi ama bunun böyle olmadığını gerek İdris Bey’den gerekse bu web site aracılığıyla tanıştığım değerli mesleki büyüklerimden öğrendim. O yüzden bu eğitim kategorisini ayrı bir gözle incelemek ve tanıdığımız diğer öğretmenlere de tavsiye etmekte fayda var diye düşünüyorum.

Özel Eğitim: Pdr mezunlarının yaklaşık % 27 sinin özel eğitim alanında çalıştığını ifade eden bu web sitesine göre Pdr alanından mezun olan her 3 kişiden biri özel eğitim alanında çalışmaya başlıyor. Pdr ile özel eğitim alanlarının beraber ilerleyip beraber çalışmak zorunda olduğunu ve birçok ortak noktada kesiştiğini belirten uzmanlar bu nedenle her psikolojik danışmanın mutlaka özel eğitim alanında kendilerini geliştirmesi gerektiğini ifade etmektedirler. Bu tespit ile yolan çıkan site yönetimi de BEP’ten engel türlerine özürlü maaşlarından performans alımlarına ve dokümanlarına kadar "Özel Eğitim“ alanında ihtiyacımız olacak tüm bilgilere yer vermişlerdir. Özellikle özel eğitim alanında çalışan meslektaşlarımızın faydalanabileceği bir alan olduğunu düşünüyorum.

Rehberlik Panosu: Tüm çalışan Rehber Öğretmenlerin odalarında mutlaka bir Rehberlik Panosu vardır. İşte sayın hocamızda buradan yola çıkarak okullarda yada çalışmalarımızda kullanılmak üzere rehberlik panosunda kullanılan resim, şiir, özlü sözler yada çeşitli görselleri bu kategoride yayınlamış. Ben inceledim ve çok beğendim umarım sizlerde beğenirsiniz.

Dokümanlar: Dokümanlar bölümü benim bir öğrenci olarak en çok faydalandığım kısımlardan biri oldu. Özellikle dokümanların çeşitli kategorilerde ayrılmış olması kullanmak adına hem çok faydalı hem de basit ve kullanışlı olmuş.
Test ve Envanterler: Rehberlik çalışmalarında kullanılmak üzere üniversite öğrendiğimiz birçok testi burada bulmak mümkün. Ayrıca birkaç farklı ve güzel testte yer almış. Bu nedenle bu kategoride işinize yarayacak birçok testi bulabileceğinizi düşünüyorum.

PdrGünlüğü Forum: Web sitenin forum bölümünün çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Ben birçok değerli hocamla burada tanıştım ve çok değerli bilgiler aldım. Sizlerde Forum bölümünü aktif olarak kullanabilirsiniz diye düşünüyorum.

Kişisel Gelişim: Kişisel gelişim alanını bir meslek elemanı olmaktan ziyade bir okuyucu olarak gezdiğim zaman gerçekten gelişimimiz ve hayatımızın içeriği hakkında ilginç tespitlerin yer aldığı bir alanın varlığını görmüş oldum. Kişisel gelişimine önem veren herkese bu alanda yayınlanan makaleleri okumalarını tavsiye ederim.

Kadın ve Yaşam: Kadınlar için ayrı bir başlık açılması başta beni de şaşırtmış olsa da hocamızın kadınlara ait başka bir alana olan ihtiyacın olduğunu ve bu yöndeki taleplere karşılık bu alanın oluşturulduğunu ifade etmesi aklımdaki soruları ortadan kaldırmıştır. Kadınlara pozitif ayrımcılık her zaman desteklediğimiz bir konudur.

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, Psikoloji, Psikiyatri, Klinik Psikoloji, Eğitim, Pedagoji, Özel Eğitim, Kişisel Gelişim ve daha yazamadım bir çok alanda kendilerini geliştirmek ve yararları bir web sitesini hem iyi vakit geçirmek hemde güvenilir bir kaynak olarak kullanmak isteyen tüm okuyucuların ve pdr, psikoloji öğrencilerini “Bir Psikolojik Danışmanın Günlüğüwww.pdrgunlugu.net adresini ziyaret etmeye çağırıyorum.

Web sitenin Sahibi İdris GÜNDÜZALP’ tır. İsterseniz profilini inceleyip kendisi ile iletişim kurabilirsiniz. Hocamız özellikle benim gibi öğrenci arkadaşlarımıza yardımcı olmaktan memnuniyet duyduğunu ifade etmektedir.

Sizler için kolaylık olsun diye web sitenin tüm iletişim bilgilerini bir arada sunuyorum.

Web site adresi: www.pdrgunlugu.net
E-mail: pdrgunlugu@gmail.com | idrispdr@gmail.com

Güzel günlerde çalışmak dileğiyle…

Ecrin GÜLGÖZE
Psikolojik Danışman
15-12-2014 20:42
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Bot Moderatör
Mod

Oto Mesaj

Konunuzu uygun kategoriye açmaya özen gösteriniz. Uygun Kategorilere Açılmayan Konuları Sağ Alttan Uyar a Tıklayarak Bize Rapor Ediniz. Kırık Linkleri de Bize Rapor Ediniz...

15-12-2014 20:42
Cevapla  Gönder 

Anahtar Kelimeler

Bir Psikolojik Danışmanın Günlüğü indir, Bir Psikolojik Danışmanın Günlüğü Videosu, Bir Psikolojik Danışmanın Günlüğü online izle, Bir Psikolojik Danışmanın Günlüğü Bedava indir, Bir Psikolojik Danışmanın Günlüğü Yükle, Bir Psikolojik Danışmanın Günlüğü Hakkında, Bir Psikolojik Danışmanın Günlüğü nedir, Bir Psikolojik Danışmanın Günlüğü Free indir, Bir Psikolojik Danışmanın Günlüğü oyunu, Bir Psikolojik Danışmanın Günlüğü download


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Avrupa yakasında psikolojik danışmanlık grikedi 0 345 10-10-2016 13:07
Son Mesaj: grikedi
  Boşanma avukatı ve psikolojik sorunlar cirox 0 495 10-02-2015 00:13
Son Mesaj: cirox
  Kuvorti - Kültür, Oyun, Teknoloji Günlüğü cirox 0 441 30-01-2015 00:42
Son Mesaj: cirox
  Psikolojik Rüya Tabirleri cirox 0 753 22-06-2013 16:19
Son Mesaj: cirox

Bir Psikolojik Danışmanın Günlüğü
Yazdırılabilir Sürüm
Bu Konuyu Arkadaşına Gönder
Konuya Abone Ol
Forum'a Git:
Göz Kapağı Şişmesi||| Mide Şişkinliği|||

Zaman: 21-06-2018, 14:59

İletişim - Bedava Siteni Tanıt - Hafif Sürüm - RSS - Yukarıya dön