Ana Sayfa

Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla  Gönder 
Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlerde Histeroskopi ve Laparoskoi Ne Zaman Yapılır?
111333444455555
Bu Konuyu Oyla:
Değerlendir:
Konu Görünümü Doğrusal Görünüm
Error32
Rank 5
*

Çevrimdışı

Üçgen  Mesajlar: 1,883
Üçgen  Üyelik Tarihi: 30-09-2012
Üçgen  Rep Puanı: 0
Üçgen 
Teşekkürler: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi.
Mesaj: #1
Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlerde Histeroskopi ve Laparoskoi Ne Zaman Yapılır?
Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlerde Histeroskopi ve Laparoskoi Ne Zaman Yapılır? Birden Fazla Kez Yapılması Gereken Durumlar Var Mıdır?

Çocuk sahibi olmak için başvuran çiftlerde öncelikle bayanın jinekolojik muayenesi, ultrasonografisi ve hormon testleri yapılarak kadına ait bir sebep var mı araştırmaktayız. Jinekolojik muayene ve ultrasonografide daha önce hiç şikayet oluşturmamış olan problemler ortaya çıkabilir. Bunlar doğuştan ya da, düşüklere veya rahim ameliyatlarına bağlı oluşan rahim problemleri, tüplerde tıkanıklıklara bağlı oluşabilecek hidrosalpenks denilen şişkinlikler ya da endometriozis (çikolata kisti) hastalığına bağlı kistler ya da yine tüplerde tıkanıklıklar olabilir.

Doğuştan rahim anomalilerinde rahim içerisinde perde ya da T-şekilli uterus gibi isimler verilen morfolojik yani yapısal problemler olabilir. Bu yapısal bozukluklar genellikle düşüklere, erken doğum gibi gebelik problemlerine zamana zaman da çocuk sahibi olmada gecikmeye yol açabilir. Bu nedenle bu problem tespit edildiğinde ya da şüphe olduğunda rahim içerisine endoskopik bir işlem ile bakmak ve aynı anda bu problemi düzeltmek mümkündür. Bu işleme histeroskopi adı verilmektedir. Histeroskopi günübirlik cerrahi işlemdir. Yani hastanede kalmayı gerektirmez, aynı gün taburculuk planlanır. Genellikle rahimdeki probleme göre değişmekle birlikte 15-30 dakika içerisinde işlem tamamlanır. Anestezi ile yapılmaktadır.

Rahim anomalileri çok değişkendir. Rahim içi perde, T-şekillli uterus denilen morfolojik bozukluk, rahim içi yapışıklık, rahim içerisinde myom ve polipler en sık görülen problemlerdir. Rahim içi perde yani septum zaman zaman birden fazla kez histeroskopik işlem gerektirebilir. Bazen bu perde geniş tabanlıdır ve tek bir seans ile perde tamamen yok edilemeyebilir ya da işlemden 1-2 ay sonra tekrar histeroskopi ile rahim içerisini görmek ve herhangi bir kalıntı ya da yapışıklık var mı bakmak gerekebilir.

Yine rahim içerisine bası yapan ya da rahim içerisini dolduran myomlar histeroskopik olarak çıkarılabilir fakat myom büyük ise birden fazla kez histeroskopi yapmak gerekebilir. Yine bu büyük myomları aldıktan sonra rahim içerisinde yapışıklık oluşabildiğinden işlemden 1-2 ay sonra histeroskopi ile rahim içerisine bakmak gerekebilir.

Öte yandan polipler yumuşak kıvamlı olduklarından büyük de olsalar genellikle bir kez histeroskopi yapılması yeterlidir ve tamamen çıkarılabilir.

Birden fazla kez histeroskopi yapılmasını gerektirebilen rahim problemlerinin başında rahim içi yapışıklıklar gelmektedir. Bazen çok az miktarda ve yaygın olmayan yapışıklıklar 5 dakikada ve bir kerede açılabilirken bazen rahim içerisinde yer yer ve yaygın yapışıklıklar olabilir ve ardışık kereler histeroskopi ile rahim içerisini açmak için işlem yapmak gerekebilir. Bu histeroskopiler arasında rahim filmi çekerek rahim içerisini objektif olarak değerlendirmek de mümkündür.

Yine son zamanlarda sık ifade edilen T-şekilli uterus denilen rahimin morfolojik bozukluğunda da rahim içerisini genişletmek ve bazen birden fazla histeroskopi yapmak gerekebilir. Yine histeroskopiler arasında rahim filmi ile rahimi değerlendirmek ve ona göre karar vermek doğru olacaktır.

Rahim problemlerinde tanıda en sık kullanılan yöntemlerin başında ultrasonografi ve rahim filmi gelmektedir. Ultrasonografide adetin 12-14. günlerinde endometrium denilen rahim iç tabakasının kalınlığı ver görüntüsü bize rahim içerisi ile ilgili bilgiler verir. Yine 3 boyutlu ultrasonografi ile rahim içerisini net olarak görmek mümkündür. Beraberinde ya da en azından bir kez rahim filmi çekilmesi ve rahim içerisi problemlerin objektif olarak ortaya konması iyi olur. Dolayısıyla histeroskopinin birden fazla kez gerekebileceği durumlarda rahim filmi (HSG) ve özellikle 3 boyutlu ultrasonografinin sık kullanılması ve ona göre planlama yapılması histeroskopi sayısını azaltabilir.

Laparoskopik cerrahide de benzer düşünce ile tüpler, yumurtalıklar ve karın içerisinde yoğun yapışıklıklar varsa ya da ileri derecede yaygın bir endometriozis söz konusu ise birden fazla kez laparoskopi yapılması gerekebilir. Burada da patolojinin tamamen düzeltilemediği durumlarda ara dönemlerde değerlendirme yapmak için özellikle tüplerle ilgili patolojilerde rahim filminden (HSG) ya da ileri endometriozis gibi bir problem varlığında MRI'dan yararlanmak iyi olacaktır.

Jinekolojide histeroskopi ve laparoskopi gibi endoskopik işlemler başarıyla uygulanmaktadır. Zaman zaman birden fazla kez bu işlemleri yapmak gerekebilir. Bu endoskopik işlemler öncesinde ve işlemler arasında hastanın tekrar tekrar ve iyi bir şekilde değerlendirilmesi ile optimum sonuca ve gebeliğe ulaşılabilir.

Prof. Dr. Banu Kumbak Aygün

http://www.banukumbak.com/tr/article/des...midir.html
23-09-2017 08:26
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Bot Moderatör
Mod

Oto Mesaj

Konunuzu uygun kategoriye açmaya özen gösteriniz. Uygun Kategorilere Açılmayan Konuları Sağ Alttan Uyar a Tıklayarak Bize Rapor Ediniz. Kırık Linkleri de Bize Rapor Ediniz...

23-09-2017 08:26
Cevapla  Gönder 

Anahtar Kelimeler

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlerde Histeroskopi ve Laparoskoi Ne Zaman Yapılır? indir, Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlerde Histeroskopi ve Laparoskoi Ne Zaman Yapılır? Videosu, Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlerde Histeroskopi ve Laparoskoi Ne Zaman Yapılır? online izle, Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlerde Histeroskopi ve Laparoskoi Ne Zaman Yapılır? Bedava indir, Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlerde Histeroskopi ve Laparoskoi Ne Zaman Yapılır? Yükle, Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlerde Histeroskopi ve Laparoskoi Ne Zaman Yapılır? Hakkında, Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlerde Histeroskopi ve Laparoskoi Ne Zaman Yapılır? nedir, Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlerde Histeroskopi ve Laparoskoi Ne Zaman Yapılır? Free indir, Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlerde Histeroskopi ve Laparoskoi Ne Zaman Yapılır? oyunu, Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlerde Histeroskopi ve Laparoskoi Ne Zaman Yapılır? download


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Güzel Dişlere Sahip Olmak Herkesin Hakkı aross 0 81 23-03-2018 11:29
Son Mesaj: aross
  Anne Çocuk İlişkisi Error32 0 228 04-12-2017 19:11
Son Mesaj: Error32
  Belirtilerine.com ile hastalıklar hakkında detaylı bilgi sahibi olun nullsix 1 456 13-04-2017 20:48
Son Mesaj: dusukhapiecz
  Ortodonti Nedir? Diş Telleri Nasıl Yapılır? osman75 1 399 10-06-2016 00:59
Son Mesaj: Kurumsal SEO
  Çocuk Nöroloji Uzmanları Error32 0 558 12-12-2015 07:03
Son Mesaj: Error32

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Çiftlerde Histeroskopi ve Laparoskoi Ne Zaman Yapılır?
Yazdırılabilir Sürüm
Bu Konuyu Arkadaşına Gönder
Konuya Abone Ol
Forum'a Git:

Zaman: 15-12-2018, 16:48

İletişim - Bedava Siteni Tanıt - Hafif Sürüm - RSS - Yukarıya dön