Ana Sayfa

Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla  Gönder 
Diş Dolgusu Çeşitleri
111333444455555
Bu Konuyu Oyla:
Değerlendir:
Konu Görünümü Doğrusal Görünüm
osman75
Rank 5
*

Çevrimdışı

Üçgen  Mesajlar: 1,431
Üçgen  Üyelik Tarihi: 03-11-2013
Üçgen  Rep Puanı: 0
Üçgen 
Teşekkürler: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi.
Mesaj: #1
Diş Dolgusu Çeşitleri
Zamanımızda ki kliniklerde kullanılan dolgu maddelerinin çoğu sadece dişe tutunur, yapışmaz. Bu nedenle diş hekimleri dolgu yaparken bazı tutucu önlemler alırlar. Bu önlemler özel tutucu oyukların hazırlanmasıyla mümkün olur. iş dolguları aşınmış veya hasar görmüş diş restorasyonunda ve diş çürüklerinini tedavisinde kullanılır. Dental amalgam (metal alaşımı) yaygın olarak, diş dolgusu olarak, özellikle azı dişlerin (arka dişler) doldurulması için kullanılan güçlü, ucuz bir malzemedir. Dolgu yaparken ana kural olarak iyi bir kavite (oyuk) hazırlanır ve dişe yapılacak diş dolgusu çeşitleri çürümeden önceki doğal biçimi tekrar verilmeye çalışılır. Dolgu maddesini seçerken diş hekimleri maddenin arka dişlerde çiğneme basıncına dayanabilmesini; ön dişlerde mümkün olduğunca fark edilmemesini; dişe ve diş özüne zarar vermemesini göz önüne alırlar. Şimdi sizlere birkaç tip dolgu maddesi hakkında bilgi vermek istiyoruz.

- Amalgam Diş Dolgusu (Metal Dolgular)
Çok dayanıklı ve ekonomik bir diş dolgusu çeşitleri arasında yerini almaktadı. Fakat görünümü estetik değildir. İçinde % 70 gümüş, % 23 kalay, az miktarda bakır ve çinkodan oluşan tozun cıva ile karıştırılmasıyla hazırlanır. Karışım diş hekimi tarafından hazırlanan oyuğa yığılır ve dolgu birkaç saatte sertleşir. Özellikle azı dişleri için günümüzde kullanılan en iyi dolgu maddesidir. Hamile ve emziren kadınlar, çocuklar ve böbrek hastalığı olan insanlar da dahil olmak üzere bazı kişilerde amalgam dolgular kullanılmaz. Günümüzde bilim alanındaki gelişmeler diş hekimliğindede bir çok yeniliği getirmiştir. Artık günümüzde Alternatif diş renginde dolgu ( Beyaz dolgu ) malzemeleri daha dayanıklı, yaygın ve uygun fiyatlı hale gelmiştir. Bu yüzden amalgam diş dolgusu kullanım alanı oldukça azalmıştır.

- Porselen Simanlar, Kompozitler Diş Dolguları
Estetik dolgu maddeleridir (bonding); fakat amalgam kadar dirençli değillerdir. En çok ön dişlerde kullanılırlar.

- İnley Dolgular
İnlay diş dolguları döküm dolgulardır. Dolgu için şekillendirilmiş oyuğun (kavite) ölçüsü alındıktan sonra, laboratuvarda altın veya porselenden hazırlanır ve dişe yapıştırılır. Özel teknik ve çok hassas çalışma gerektirirler. Döküm dolgu, veya porselen döküm dolgular ise bir başka dolgu çeşididir. Teknisyen tarafından laboratuarda dişe özel şekilde hazırlanır ve klinikte dişin üzerine yapıştırılır.

En eski dolgu çeşidi amalgam dolgudur. En sık kullanılan dolgu çeşididir. İstatistiklere göre en başarılı dolgu amalgam dolgudur. Metal tozlarının ve civanın karıştırılması ile elde edilen dolgu çeşididir. Çok sağlıklıdır, çok dayanıklıdır. Bazı diş dolgusu çeşitleri yalnız rengi koyu olduğu için estetik problemleri vardır. Günümüzde estetik çok önemli olduğundan hastalar günümüzde amalgam dolguyu tercih etmemeye başlamışlar ve diş rengine daha uygun dolguları tercih etmeye başlamışlardır. Reçine esaslı kompozit dolgular vardır, halk arasında ışınlı dolgu veya lazer dolgu diye adlandırılırlar. Bunlarda dayanıklı ve estetik dolgulardır. Ömürleri amalgam dolgu kadar uzun değildir.

Kaynak: http://www.implantyeri.com/dis-dolgusu-cesitleri.htm

iç mimar
istanbul iç mimarlık
08-07-2016 23:27
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Bot Moderatör
Mod

Oto Mesaj

Konunuzu uygun kategoriye açmaya özen gösteriniz. Uygun Kategorilere Açılmayan Konuları Sağ Alttan Uyar a Tıklayarak Bize Rapor Ediniz. Kırık Linkleri de Bize Rapor Ediniz...

08-07-2016 23:27
Cevapla  Gönder 

Anahtar Kelimeler

Diş Dolgusu Çeşitleri indir, Diş Dolgusu Çeşitleri Videosu, Diş Dolgusu Çeşitleri online izle, Diş Dolgusu Çeşitleri Bedava indir, Diş Dolgusu Çeşitleri Yükle, Diş Dolgusu Çeşitleri Hakkında, Diş Dolgusu Çeşitleri nedir, Diş Dolgusu Çeşitleri Free indir, Diş Dolgusu Çeşitleri oyunu, Diş Dolgusu Çeşitleri download


Diş Dolgusu Çeşitleri
Yazdırılabilir Sürüm
Bu Konuyu Arkadaşına Gönder
Konuya Abone Ol
Forum'a Git:
Göz Kapağı Şişmesi||| Mide Şişkinliği|||

Zaman: 25-05-2018, 12:10

İletişim - Bedava Siteni Tanıt - Hafif Sürüm - RSS - Yukarıya dön