Ana Sayfa

Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla  Gönder 
Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı - Nobiom.com
111333444455555
Bu Konuyu Oyla:
Değerlendir:
Konu Görünümü Doğrusal Görünüm
nullsix
Moderator

Çevrimdışı

Üçgen  Mesajlar: 3,272
Üçgen  Üyelik Tarihi: 22-10-2012
Üçgen  Rep Puanı: 0
Üçgen 
Teşekkürler: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi.
Mesaj: #1
Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı - Nobiom.com
İnternet Sitesinin Adı : Nobiom.com

Yazı Konusu ( Başlık ) : Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı - Nobiom.com

Sitenin Faaliyetlerine Başlamış olduğu Tarih : Ağustos 2011

Merkezin Adı : Nörolojik Bilimler Omurga ve Ortopedi Merkezi

[Resim: nobiom-logo.png]

Telefon Numarası : 0212 542 66 06

Adres : Vankulu Sokak Uğurlu Konakları No:6 B Blok Daire:1 Bakırköy - İstanbul

ENDOSKOPİK BEL FITIĞI AMELİYATI

İlk bel fıtığı ameliyatı 1932 yılında yapılmıştır. Burada kullanılan yöntem açık cerrahi yöntemdir. Bu yöntemde hasta yüzükoyun ameliyat masasında yatarken belde yaklaşık 5-6 cm uzunluğıunda bir kesi yapılır. Kaslar sıyrılır. Fıtıklaşan disk dokusuna ulaşmak için bir miktar kemik çıkartılır. Sinire bası yapan fıtık dokusu sinirden ayrılıp dışarı çıkartılır.

Bu yöntemde cerrah çıplak gözle ameliyat yapar. Kesi büyük olduğu, büyük bir kas kitlesi kemikten sıyrıldığı ve çıkartılan kemik miktarı fazla olduğu için ameliyat sonrası iyileşme süresi uzar.

Açık cerrahi yöntemle bel fıtığı ameliyatları uzun süre yapıldıktan sonra 1977 yılında Prof. Dr. Gazi Yaşargil mikrocerrahi yöntemi başlatmıştır. Bu yöntemde cerrah ameliyatı ameliyat mikroskobu aracılığıyla yapar. Prensip açık cerrahi ile aynıdır. Ameliyat alanı ile cerrah arasında mikroskop vardır. Mikrocerrahiye uygun daha hassas aletler kullanılır. Ameliyat mikroskobu cerrahi alanı aydınlatır ve görüntüyü büyütür. Böylece cilt kesisi küçüldüğü gibi daha az kas dokusu sıyrılır ve çok az miktarda kemik dokusu çıkartılır. Sonuçta hastanın iyileşme süresi kısalır.

[Resim: 3-300x280.jpg]

Mikrocerrahi yöntemle bel fıtığı ameliyatı halen günümüzde kullanılmaya devam etmektedir.

Endoskopik cerrahiyle bel fıtığı ameliyatı fikri ilk kez 1973 yılında ortaya atılmıştır. O dönemlerde belin yan tarafından bir iğneyle disk içine girilmiş, iğne üzerinden geçirilen bir kanül aracılığıyla disk dokusu körlemesine boşaltılmıştır. Ancak yöntem endoskopların teknik olarak geliştiği 1996 yılına kadar yaygınlaşmamıştır. Bu yıldan sonra teknik gelişmeler sayesinde endoskopik cerrahi yaygınlaşmıştır.

[Resim: 21-300x285.jpg]

Endoskopik cerrahi endoskop adı verilen alet aracılığıyla uygulanır. Endoskop diz ameliyatlarında kullanılan artroskopların prensip olarak aynısı, boyut olarak daha küçüğüdür. Nitekim bazen Endoskopik bel fıtığı ameliyatı terimi yerine “artroskopik bel fıtığı ameliyatı” terimi de kullanılmaktadır.

Endoskop uygulanacak endoskopik ameliyatın tipine gore iki ayrı boydadır. Yaklaşık 5 mm çapında bir kanüldür. Kanülün ucunda bir kamera ve aletlerin geçmesi için bir kanal vardır. 4 mm çapındaki bu kanalda içinden cerrahi aletler ve ameliyat süresince yıkama suyu geçer. Endoskobun ucundaki çok ince ikinci bir kanaldan da yıkama suyu sürekli dışarıya alınır. Endoskobun baş kısmına takılan bir ışık kaynağı da ameliyat alanının aydınlatılmasını sağlar. Endoskopik cerrahide mikrocerrahiye gore daha hassas ve daha ince aletler kullanılır.

Endoskopik cerrahide kullanılan aletler

[Resim: 7-300x258.jpg]

Endoskopik cerrahi iki ayrı yöntemle uygulanır:
  • Birinci yöntem belin yan tarafından uygulanır ve “Transforaminal Girişim” adı verilir.
  • İkinci yöntem ise belin arka tarafından uygulanır ve “İnterlaminar Girişim” adı verilir. İnterlaminar girişim ülkemizde ilk kez 2009 yılında Dr. Hikmet Uluğ tarafından uygulanmıştır.

Her ikisinde de yöntem aynı, giriş alanı farklıdır. Ciltte yapılan 5 milimetrelik bir kesi içinden endoskop fıtık alanına ilerletilir. Cerrah ameliyat alanını, fıtıklaşan dokuyu ve bası yaptığı siniri büyük ekrandan yüzlerce kez büyütülmüş olarak görür ve fıtık dokusunu dışarıya alır. Endoskobun ucundaki kamera sayesinde cerrahın gözü adeta ameliyat alanı içindedir. Cerrah ameliyat sırasında sinir dokusu ve çevre dokuları yüzlerce kez büyütülmüş olarak gördüğü için sinirlere zarar verme riski yoktur.

Mikrocerrahi sonrası nüks gelişen hastanın eski kesisi ve endoskopik cerrahi kesisi

Endoskop bu küçük kesi içinden doğrudan fıtık alanına gönderildiği için kasların sıyrılması, kemik dokunun çıkartılması gerekmez. Böylece hasta aynı gün taburcu olup çok kısa zamanda normal yaşamına dönebilir.

Endoskopik cerrahinin bir diğer yararı da kullanılabilecek anestezi yöntemleridir. Yandaş hastalıklar ya da ileri yaş nedeniyle anestezi riski olan veya anestezi almaktan korkan hastalarda lokal anestezi ile uygulanabilir. Bu durumda sadece endoskobun giriş alanı uyuşturularak ameliyat gerçekleştirilir.

Endoskopik cerrahinin bir digger yararı da nüks eden hastalarda kolaylıkla uygulanabilmesidir. Daha once mikrocerrahi yöntemle ameliyat olmuş ve ardından nüks gelişen hastalarda yeniden mikrocerrahi uygulaması risklidir. Bu durumda endoskopik cerrahi kolaylıkla uygulanabilir.

Endoskopik cerrahi uygulanan merkezlerde her iki yöntemin de uygulanabiliyor olması önemlidir. Her iki yöntemin de uygulanabildiği merkezlerde tüm bel fıtığı ameliyatları endoskopik yolla yapılabilir.

AVANTAJLARI:
  • Her iki teknikte de hastanın dokularına herhangi hasar verilmez.
  • Kemik ve yumuşak dokulara dokunulmadığı için ameliyat sonrasında dokularda yapışıklık problemi olmaz.
  • Kanama olmadığı için kan verilmesi vb. sorunlar yaşanmaz.
  • Transforaminal teknik lokal anestezi altında, sadece endoskobun girdiği cilt alanı uyuşturularak yapılabilir. Böylece özellikle ileri yaşta ve yandaş hastalıkların var olduğu durumlarda genel anestezi riski ortadan kaldırılmış olur.
  • Hastalar aynı gün taburcu olabilirler.
  • Çalışma yaşamına dönüş süresi kısadır.
  • Kozmetik etki hemen hiç yoktur.
Hangi hastalara uygulanabilir?

Bel fıtığı yakınması olan tüm hastalara uygulanabilir. İstirahat, ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, enjeksiyon tedavileri ve fizik tedavi gibi konservatif tedaviye cevap vermeyen tüm bel fıtıklı hastalarda güvenle uygulanabilir.

Hangi hastalara uygulanamaz?

Bel fıtığının yanısıra, aynı bölgede dar omurilik kanalı, omurga kayması, omurga kırığı ve çıkığı olan hastalarda endoskopik cerrahi uygulanmaz. Bu hastalarda klasik mikrocerrahi ameliyat gereklidir.

Sonuçlar nasıldır?

Başarı oranı %93’tür. Tüm bel fıtığı ameliyatlarında olduğu gibi %7 oranında tekrar etme riski vardır. Fıtığın tekrar ettiği hastalar aynı yöntem kullanılarak güvenle yeniden ameliyat edilebilir.

imza: Oyun - Forum
21-10-2014 03:37
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Bot Moderatör
Mod

Oto Mesaj

Konunuzu uygun kategoriye açmaya özen gösteriniz. Uygun Kategorilere Açılmayan Konuları Sağ Alttan Uyar a Tıklayarak Bize Rapor Ediniz. Kırık Linkleri de Bize Rapor Ediniz...

21-10-2014 03:37
yaprakci1987
Rank 1
*

Çevrimdışı

Üçgen  Mesajlar: 32
Üçgen  Üyelik Tarihi: 09-11-2014
Üçgen  Rep Puanı: 0
Üçgen 
Teşekkürler: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi.
Mesaj: #2
RE: Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı - Nobiom.com
++++++++++++++++
09-11-2014 13:27
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla  Gönder 

Anahtar Kelimeler

Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı - Nobiom.com indir, Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı - Nobiom.com Videosu, Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı - Nobiom.com online izle, Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı - Nobiom.com Bedava indir, Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı - Nobiom.com Yükle, Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı - Nobiom.com Hakkında, Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı - Nobiom.com nedir, Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı - Nobiom.com Free indir, Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı - Nobiom.com oyunu, Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı - Nobiom.com download


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Asya Hastanesi - Safra Kesesi Ameliyatı Noname 0 34 26-05-2018 02:44
Son Mesaj: Noname

Endoskopik Bel Fıtığı Ameliyatı - Nobiom.com
Yazdırılabilir Sürüm
Bu Konuyu Arkadaşına Gönder
Konuya Abone Ol
Forum'a Git:
Göz Kapağı Şişmesi||| Mide Şişkinliği|||

Zaman: 25-06-2018, 08:59

İletişim - Bedava Siteni Tanıt - Hafif Sürüm - RSS - Yukarıya dön