Ana Sayfa

Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Konu Kapalı  Gönder 
Okul Müdürü Ne İş Yapar - İfral Turgut
111333444455555
Bu Konuyu Oyla:
Değerlendir:
Konu Görünümü Doğrusal Görünüm
xperiatr
Banned

Çevrimdışı

Üçgen  Mesajlar: 1,123
Üçgen  Üyelik Tarihi: 29-11-2013
Üçgen 
Üçgen 
Teşekkürler: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi.
Mesaj: #1
Okul Müdürü Ne İş Yapar - İfral Turgut
Bugün sizlere okul müdürlüğü mesleğinin özelliklerinden, geleceğinden ve geçmişinden bahsedeceğiz. Normlarımıza göre okul müdürünün görevlerini bize sevecenliğiyle kendini gösteren saygıdeğer İfral Turgut hocamız anlatmıştır. Kendisi de tamamı özel okullar olmak üzere 46 sene öğretmenlik ve okul müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur. Şu sıralar emekli olduğunu duyduğum İfral Turgut hocama buradan sevgiler sunmak istiyorum…
Okul müdürünün çalışma saatlerini görev yaptığı ilin valiliği belirler. Yani İstanbul’daki bir okul müdürünün işe gidiş ve geliş saatleri ile Adana’daki bir okul müdürünün farklı olabilir. Eğer görevi gerektirir ve lüzum olursa bir okul müdürü çalışma saatleri dışında da çalışır. Yani mesai yapar. Okul müdürü görevini sürdürürken sevgi, saygı çerçevesinde uyumlu ve güven verici, örnek davranış ve tutum sergiler.
Aslında okul müdürleri öğrenciler tarafından asabi, sinirli ve yanına yaklaşılmaz insanlar olarak bilinir. Bu düşünceyi bizlerde hissettirmeyen ve bir baba şefkatiyle bize yaklaşan, okul yıllarımı hasretle anmamı sağlayan müdürüm İfral Turgut’u diğer okul müdürlerinden kesinlikle ayırırım. Evimize yemeğe çağırabildiğimiz nadir öğretmenlerdendir kendisi.

Bir okul müdürünün görev ve yetkileri şunlardır:
a) Eğitim ve öğretim ile yönetim görevlerini kanun, tüzük, yönetmelik, yönerge, genelge, emir, çalışma, plan ve programlarına uygun olarak yürütür.
b) Öğretim yılı başlamadan önce personelin iş bölümünü yapar ve yazılı olarak kendilerine bildirir. Öğretmenlerin gerektiğinde görüşlerini de almak suretiyle okutacakları derslere ilişkin görevlerin dağılımını yapar.
c) Ünitelendirilmiş yıllık planların hazırlanması amacıyla öğretmenler kurulu ve zümre toplantılarının yapılmasını sağlar. Zümrelerden derslere yönelik ünitelendirilmiş yıllık planı ders yılı başlamadan önce alır, inceler, gerektiğinde değişiklik yaptırarak onaylar ve bir örneğini iade eder.
ç) Okul veya kurumun derslik, bilişim teknolojisi sınıfı, laboratuvar, atölye, kütüphane, araç ve gereci ile diğer tesisleri eğitim ve öğretime hazır bulundurur. Bunlardan imkânlar ölçüsünde diğer okul veya kurumlar ile çevrenin de yararlanmasını sağlar. Diğer okul veya kurum ve çevre imkânlarından da yararlanılması için gerekli tedbirleri alır.
d) Eğitim ve öğretim çalışmalarını etkili, verimli duruma getirmek ve geliştirmek, sorunlara çözüm üretmek amacıyla kurul, komisyon ve ekipleri oluşturur. Toplantılarda alınan kararları onaylar, uygulamaya koyar ve gerektiğinde üst makama bildirir.
e) (Değişik bent : 22.04.2010/27560 RG) Öğretmenlerin performanslarını artırmak amacıyla her dönemde en az bir defa dersini izler ve rehberlikte bulunur.
f) Teknolojik gelişmeleri okula kazandırır. Okul veya kurumun ihtiyaçlarını belirler, bütçe imkânlarına göre satın alma, bağış ve benzeri yollarla karşılanması için gerekli işlemleri yaptırır. Eğitim araç ve gereci ile donatım ihtiyaçlarını zamanında ilgili birimlere bildirir.
g) Okul veya kurumun düzen ve disipliniyle ilgili her türlü tedbiri alır.
ğ) Personelin yetiştirilmesi ve geliştirilmesi için gerekli tedbirleri alır. Adaylık ve hizmet içi eğitimi faaliyetleri ile ilgili iş ve işlemleri yürütür.
h) Personelin sicil ve disiplin işleriyle öğrenci ödül ve disiplin işlerini yürütür.
ı) Rehberlik ve psikolojik danışma hizmetlerinin yürütülmesini sağlar.
i) Özel eğitim gerektiren öğrencilerin yetiştirilmesi ve kaynaştırma eğitimiyle ilgili gerekli tedbirleri alır.
j) Ders yılı içinde öğrencilere, velilerinin başvuruları üzerine toplam en fazla 5 gün izin verebilir. Gerektiğinde bu yetkisini müdür başyardımcısına veya ilgili müdür yardımcısına devreder.
k) Öğretmenlerin ve öğrencilerin nöbet görev ve yerlerini belirlenmesini sağlar, onaylar ve uygulamaya koyar.
l) Haftalık ders programlarının düzenlenmesini sağlar, onaylar ve uygulamaya koyar.
m) Diploma, tasdikname, öğrenim belgesi, sözleşme ve benzeri belgeleri onaylar.
n) Eğitim ve öğretim ile yönetimde verimliliğin artırılması, kalitenin yükseltilmesi ve sürekli gelişimin sağlanması için araştırma yapılmasını, bu konularda iyileştirmeye yönelik projeler hazırlanmasını ve uygulanmasını sağlar.
o) Görevini üstün başarı ile yürüten personelin ödüllendirilmelerini teklif eder. Görevini gereği gibi yapmayanları uyarır, gerektiğinde haklarında disiplin işlemi yapılmasını sağlar.
ö) Özürleri nedeniyle görevine gelemeyen personelin yerine görevlendirme yapılması için gerekli tedbirleri alır.
p) İzinli veya görevli olduğu durumlarda müdür başyardımcısının, müdür başyardımcısının bulunmadığı hâllerde ise bir müdür yardımcısının, müdür vekili olarak görevlendirilmesini millî eğitim müdürlüğüne teklif eder.
r) Eğitim ve öğretimle ilgili her türlü mevzuat değişikliklerini takip eder ve ilgililere duyurulmasını sağlar.
s) Stratejik plan ve bütçe önerilerini gerekçeli olarak hazırlar, ilgili makama sunar, yetkisinde bulunan bütçe giderlerini gerçekleştirir, takip eder, giderlerle ilgili belgeleri zamanında düzenletir, harcamalarla ilgili azami tasarrufun sağlanmasına özen gösterir.
ş) Okul veya kurumun bina, tesis, bilişim teknolojisi sınıfı, laboratuvar, atölye, salon, bahçe ve benzeri bölümleri ile araç-gerecinin diğer kurum ve kuruluşlarla birlikte kullanılması durumunda, mülki amirin onayını da alarak ilgili kurumla bir protokol imzalar ve bir örneğini üst makama gönderir.
t) Harcama yetkilisi olarak, müdür başyardımcısını veya müdür yardımcılarından birini 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununa göre gerçekleştirme görevlisi olarak görevlendirir.
u) (Değişik bent : 22.04.2010/27560 RG) Konsolide yetkilisi olarak, müdür başyardımcısını veya müdür yardımcılarından birini 28/12/2006 tarihli ve 2006/11545 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Taşınır Mal Yönetmeliğine göre taşınır kayıt kontrol yetkilisi olarak görevlendirir.
ü) Elektronik ortamda yürütülmesi gereken iş ve işlemlerle ilgili gerekli takip ve denetimi yapar.
v) Okul-aile birliği ile ilgili iş ve işlemlerin, Millî Eğitim Bakanlığı Okul-Aile Birliği Yönetmeliği hükümlerine göre yürütülmesini sağlar.
y) Okul binası ve eklentilerinin sabotaj, yangın, hırsızlık ve diğer tehlikelere karşı korunması için gerekli koruyucu güvenlik tedbirlerinin alınmasını sağlar.
z) Görev tanımındaki diğer görevleri de yapar.
25-02-2016 14:55
Tüm Mesajlarını Bul
Bot Moderatör
Mod

Oto Mesaj

Konunuzu uygun kategoriye açmaya özen gösteriniz. Uygun Kategorilere Açılmayan Konuları Sağ Alttan Uyar a Tıklayarak Bize Rapor Ediniz. Kırık Linkleri de Bize Rapor Ediniz...

25-02-2016 14:55
Konu Kapalı  Gönder 

Anahtar Kelimeler

Okul Müdürü Ne İş Yapar - İfral Turgut indir, Okul Müdürü Ne İş Yapar - İfral Turgut Videosu, Okul Müdürü Ne İş Yapar - İfral Turgut online izle, Okul Müdürü Ne İş Yapar - İfral Turgut Bedava indir, Okul Müdürü Ne İş Yapar - İfral Turgut Yükle, Okul Müdürü Ne İş Yapar - İfral Turgut Hakkında, Okul Müdürü Ne İş Yapar - İfral Turgut nedir, Okul Müdürü Ne İş Yapar - İfral Turgut Free indir, Okul Müdürü Ne İş Yapar - İfral Turgut oyunu, Okul Müdürü Ne İş Yapar - İfral Turgut download


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  EĞİTİMDE TEKNOLOJİ KULLANIMI - İFRAL TURGUT FANS xperiatr 0 516 01-04-2016 01:02
Son Mesaj: xperiatr
  EĞİTİMDE TEKNOLOJİ KULLANIMI - İFRAL TURGUT FANS xperiatr 0 465 01-04-2016 00:22
Son Mesaj: xperiatr
  EĞİTİMDE TEKNOLOJİ KULLANIMI - İFRAL TURGUT FANS xperiatr 0 444 01-04-2016 00:18
Son Mesaj: xperiatr
  EĞİTİMDE TEKNOLOJİ KULLANIMI - İFRAL TURGUT FANS xperiatr 0 565 01-04-2016 00:15
Son Mesaj: xperiatr
  Eğitimin Önemi - İfral Turgut Adana xperiatr 0 477 25-02-2016 16:16
Son Mesaj: xperiatr

Okul Müdürü Ne İş Yapar - İfral Turgut
Yazdırılabilir Sürüm
Bu Konuyu Arkadaşına Gönder
Konuya Abone Ol
Forum'a Git:
Göz Kapağı Şişmesi||| Mide Şişkinliği|||

Zaman: 25-05-2018, 02:27

İletişim - Bedava Siteni Tanıt - Hafif Sürüm - RSS - Yukarıya dön