Ana Sayfa

Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla  Gönder 
Sinema salonu tasarımı
111333444455555
Bu Konuyu Oyla:
Değerlendir:
Konu Görünümü Doğrusal Görünüm
mesut78
Rank 4
*

Çevrimdışı

Üçgen  Mesajlar: 478
Üçgen  Üyelik Tarihi: 16-06-2016
Üçgen  Rep Puanı: 0
Üçgen 
Teşekkürler: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi.
Mesaj: #1
Sinema salonu tasarımı
[Resim: mata-logo.png]
Sinema Salonu Tasarımı
Sinema salonu tasarımı ile ilgili özel teknikler bulunmaktadır. Herhangi bir alanın koltuklarla donatılarak, perdenin yerleştirilmesi sinema salonu tesis etmek için sadece görsel olarak yeterlidir. Bu noktada sinema salonu akustik özellikleri bakımından bir projelendirmeye tabi tutulmamış ise, izleyici deneyiminde ahrazlara neden olacak işitsel problemler ortaya çıkabilir hatta izleyiciyi ciddi şekilde rahatsız olabilir. Modern seslendirme ekipmanlarının gücü dikkate alınacak olursa, kullanılacakları alanlarda doğru bir planlama yapılmasının ciddi öneme sahip olduğu gerçeği tartışılmazdır.
Ses sistemleri geliştirilmemişken, yani tiyatro ve konser salonlarında çıplak sesin kullanıldığı dönemlerde akustik hesaplamaları, salonun her noktasındaki izleyiciye en düşük seviyede sesin dahi ulaşması prensibine göre uygulanmaktaydı. Aslında günümüzde de durum çok farklı değildir, aradaki fark günümüzde çıplak sesin yerine elektronik cihazların kullanılıyor olmasıdır. Hele ki, sinema teknolojisinde ulaşılan boyut teknolojinin çok doğru biçimde değerlendirilmesini gerektirmektedir. Saran ses sistemleri, yüksek çözünürlükteki ses kalitesi , sub woofer sistemleri o kadar gelişmiş durumdadır ki, izleyici kendisini filmin içerisindeymiş gibi hissedebilmektedir.
Ancak ne yazık ki bu sistemlerin doğru biçimde konuşlandırılmaması ve/veya sinema salonunun akustik özelliklerinin doğru yapılandırılmamış olması, ciddi maliyetleri olan bu cihazların hiçbir işe yaramamasına, hatta olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilecektir. Zira ses, doğru yönlendirilmediği taktirde ciddi anlamda rahatsız edici olabilir. Çok yüksek şiddette ses çıkışına sahip ekipmanların, yanlış düzey edilmiş bir sinema salonu akustik ortamında verimsizliği bir yana dursun, anlaşılmaz ve rahatsız edeceği tahmin edilmesi çok zor olmayan bir durumdur.
Ses frekanslarına göre, emici ve yansıtıcı materyal yardımıyla belli ölçeklerde izole edilmeli, gerek kaplama materyali, gerekse yalıtım materyali ile belli frekansların rahatsız edici fonksiyonları ortadan kaldırılmalıdır. Örneğin bas frekanslar ortamda dolaşırsa uğultu durumu ortaya çıkar, belli frekans aralığındaki, işitilmesi gerekmeyen artık bas seslerin bass trap ismi verilen emicilerle yok edilmesi ve/veya reflektörlerle yönlendirilmesi gerekebilir.
Bir ses kabinin önünde seyrettiğiniz filmin ciddi şekilde rahatsız edici olduğunu hatırlarsınız. Hele ki eski sinemalarda gelişigüzel yerleştirilmiş ses sistemlerinin anlaşılmaz sahnelere sebep olduğunu da yaşı yetenler hatırlayacaktır. Sinema Salonu Tasarımı işlemlerinde prensip, izleyicinin teknik nedenlerle sahneden ayrılmaması için azami detayın düzenlenmiş olmasıdır. Örneğin, koltuğunda sıkışan, devamlı yanında izleyici ile temas halinde, önündeki izleyicinin kafası yüzünden yazıları okuyamayan, seslerin karışmasından dolayı hiçbir şey anlayamayan ve gürültü nedeniyle rahatsız olan izleyici aynı salona tekrar gelmeyecektir. Bu sebeple sinema salonu akustik ve görsel detayları bakımından hassasiyetle tasarlanmalı, her detay üzerinde profesyonelce çalışılmalıdır.
Kontrolsüz ses gürültüdür. Ses özelliklerini kontrol etmediğiniz ortamlarda çıkaracağınız yüksek şiddetteki ses ise, duyma kaybına varabilecek sorunları ortaya çıkarabilir. Bu olumsuzlukların gerçekleşmemesi için yerleşim düzenine dahi, akustik tasarıma zarar vermeyecek biçimde karar vermek gereklidir. Zira akustik tasarım yapılırken, her koltuğa aynı şiddette ve aynı frekansın gelmesi sağlanmak üzere çalışılır ve işlemlerin ardından koltukların yerleştirilmesinin bir anlamı olmayacaktır.
Tavan açısı, oturma düzeni açısı, yalıtım ve yansıtma materyalinin kullanımı, ışıklandırma, havalandırma, perde uzaklığı, perde açısı gibi pek çok sinema salonu tasarımı faktörünün, bu konuda uzman ekiplerce ele alınarak mevcut alanın en iyi biçimde değerlendirilmesi için, mimari projeler geliştirilip, işlemler verimli biçimde sürdürülmelidir.
İç mimarlık projelerinin belki de en kapsamlılarından olan akustik alanların inşası sürecinde bu konuda deneyimli mimarlar ve mühendislerle çalışmanızda fayda vardır. Zira her meslekte olduğu gibi mimarlık ve mühendislikte de branşlaşma vardır, her ne kadar çizim konusunda hiçbir sorun olmayacak olsa da, deneyimsiz bir mimarın ses tasarımı yapması pek mümkün değildir. Zira bu bir mimari alanı olmayıp, fizik ve mühendislikle ilgilidir.
22-07-2016 19:03
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Bot Moderatör
Mod

Oto Mesaj

Konunuzu uygun kategoriye açmaya özen gösteriniz. Uygun Kategorilere Açılmayan Konuları Sağ Alttan Uyar a Tıklayarak Bize Rapor Ediniz. Kırık Linkleri de Bize Rapor Ediniz...

22-07-2016 19:03
Cevapla  Gönder 

Anahtar Kelimeler

Sinema salonu tasarımı indir, Sinema salonu tasarımı Videosu, Sinema salonu tasarımı online izle, Sinema salonu tasarımı Bedava indir, Sinema salonu tasarımı Yükle, Sinema salonu tasarımı Hakkında, Sinema salonu tasarımı nedir, Sinema salonu tasarımı Free indir, Sinema salonu tasarımı oyunu, Sinema salonu tasarımı download


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Online Sinema Keyfi creeper123 0 22 25-05-2018 21:26
Son Mesaj: creeper123
  Ata web tasarımı estetikfiyatlari 0 47 13-05-2018 21:24
Son Mesaj: estetikfiyatlari
  Masaj Salonu Bulmada Rehberlik Edecek Adres masajsalonureklam.com bazkriz 0 41 03-05-2018 14:38
Son Mesaj: bazkriz
  SEO Uyumlu Web Tasarımı creeper123 0 41 15-04-2018 03:28
Son Mesaj: creeper123
  Antalya masaj salonu grikedi 0 55 18-03-2018 17:48
Son Mesaj: grikedi

Sinema salonu tasarımı
Yazdırılabilir Sürüm
Bu Konuyu Arkadaşına Gönder
Konuya Abone Ol
Forum'a Git:
Göz Kapağı Şişmesi||| Mide Şişkinliği|||

Zaman: 22-06-2018, 08:25

İletişim - Bedava Siteni Tanıt - Hafif Sürüm - RSS - Yukarıya dön