Ana Sayfa

Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla  Gönder 
Sırt Ağrıları
111333444455555
Bu Konuyu Oyla:
Değerlendir:
Konu Görünümü Doğrusal Görünüm
firstluck
Rank 1
*

Çevrimdışı

Üçgen  Mesajlar: 46
Üçgen  Üyelik Tarihi: 03-02-2015
Üçgen  Rep Puanı: 0
Üçgen 
Teşekkürler: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi.
Mesaj: #1
Sırt Ağrıları
Sırt ağrısı günümüzde sık sık karşılaşılan, yaşam kalitesini, günlük etkinlikleri ciddi şekilde olumsuz etkileyen bir ağrı çeşididir. Çoğunlukla basit ve tedavisi mümkün olan nedenlerden dolayı sırt ağrısı oluşur. Kadınlarda daha çok karşılaşılır. Kadınların yaptıkları ev işleri, hamilelik ve emzirme döneminin getirdiği fiziksel yük, sırt ağrısını harekete geçiren etkenlerdir. Sırt ağrısı basit bir hastalık gibi gözükse de bir doktora müracaat etmenizi ve aksatmamanızı gerektirmektedir. Çünkü ihmal durumunda hastalık kronikleşebilir veya ilerleyebilir. Bu sebepten sırt ağrınız varsa mutlaka bir uzmana başvurmalısınız.

Sırt ağrısına sebep olan faktörleri sayacak olursak; Duruş özürleri; Oturuş bozukluğu, uzun süre eğri pozisyonda oturmak, uzun süreli ayakta kalmak, uzun süre kollar yukarda çalışmak, klima veya vantilatöre karşı durmak olarak örnek verilebilir.

Oturuş biçiminizi düzeltmek için doğru duruş şeklini bilmeli ve uygulamalısınız. Özellikle terliyseniz klima veya vantilatörlü ortamda durmamalısınız. Bilgisayar başında uzun süre oturmamalısınız. Bunları uygulayarak oturuş kusurlarına bağlı sırt ağrınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Özellikle menepoz sonrası dönemde kadınlarda meydana gelen Osteoporoz(kemik erimesi) sırt ağrısına sebep olabilmektedir. Belli oranda kemik kaybı yaşanmış ise Osteoporoz sırt ağrısına neden olur. Osteopeni denilen kemik kitlesinde azalma mevcutsa çoğunlukla sırt ağrısı görülmez. Osteopeni durumunda sırt ağrısı yaşıyorsanız ağrının nedeni detaylı olarak incelenmelidir.

Fiziksel rahatsızlıklar,Bel veya boyun bölgesinde bulunan fıtık, incinme, kayma, kireçlenme gibi problemler sırt ağrısının fiziksel sebepleri arasında sayılabilir. Bel veya boyuna ait fiziksel problemler dolaylı olarak sırt ağrısına neden olurlar. Doğrudan bir neden oluşturmazlar.

İnfeksiyöz Hastalıklar ve Omurga İltihabı, sırt bölgesinde görülme ihtimali düşük, ciddi tedavi süreci gerektiren bir etmendir. Tüberküloz ve Brucelle buna örnektir. Vertebralar arası nadiren diskte iltihaplanma (diskitis) ve sırttaki disk hernisi (fıtık), sırt ağrısına yol açabilen durumlardandır. Kanser ve omurga metaztazları de sırt ağrısına yol açabilir. Skolyoz yani Omurga eğriliğinde, omurga sağa veya sola doğru bir eğrilik gösterir. Bu durum sırtta antisimetrik bir görüntüye yani eğriliğe sebep olur. Hafif derecedeki durumlar dışardan görülebilir biçimde olmaz. Röntgen ile belirgin olur.

Sırt ağrısı basit gibi görülse de bazen önemli hastalıkların işareti olabilmektedir. Skolyoz, boyun veya bel fıtığı, osteoporoz,fibromiyalji, myofasiyel ağrı sendromu gibi hastalıklara ve risklerine karşı sırt ağrınız varsa, mutlaka geciktirmeden bir doktora müracaat etmelisiniz.

Sırt ağrısı nasıl geçer diye merak edilecek olursa Düzenli olarak egzersiz yapmak, esneme hareketleri, sağlıklı beslenmek,Sigara ve alkolden uzak bir yaşam, stresten uzak durmak,ideal kiloya ulaşmak,Duruşunuzu ve oturuşunuzu düzeltmeniz, Rahat ve ortopedik bir yatak, sırt ağrınızı hafifletmeniz için size faydalı olacak yardımcı uygulamalardır. Egzersizlerinizle ilgili hangi hareketleri yapabileceğinizi, ne kadar sıklıkta yapmanız gerektiğini ve diğer tüm sorunlarınızı bir uzmana danışmalı, ve size en uygun yöntemleri öğrenmelisiniz.
28-07-2015 14:47
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Bot Moderatör
Mod

Oto Mesaj

Konunuzu uygun kategoriye açmaya özen gösteriniz. Uygun Kategorilere Açılmayan Konuları Sağ Alttan Uyar a Tıklayarak Bize Rapor Ediniz. Kırık Linkleri de Bize Rapor Ediniz...

28-07-2015 14:47
Cevapla  Gönder 

Anahtar Kelimeler

Sırt Ağrıları indir, Sırt Ağrıları Videosu, Sırt Ağrıları online izle, Sırt Ağrıları Bedava indir, Sırt Ağrıları Yükle, Sırt Ağrıları Hakkında, Sırt Ağrıları nedir, Sırt Ağrıları Free indir, Sırt Ağrıları oyunu, Sırt Ağrıları download


Sırt Ağrıları
Yazdırılabilir Sürüm
Bu Konuyu Arkadaşına Gönder
Konuya Abone Ol
Forum'a Git:
Göz Kapağı Şişmesi||| Mide Şişkinliği|||

Zaman: 22-05-2018, 13:15

İletişim - Bedava Siteni Tanıt - Hafif Sürüm - RSS - Yukarıya dön