Ana Sayfa

Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla  Gönder 
Sitelerde Kentsel Dönüşüm
111333444455555
Bu Konuyu Oyla:
Değerlendir:
Konu Görünümü Doğrusal Görünüm
mesut78
Rank 4
*

Çevrimdışı

Üçgen  Mesajlar: 478
Üçgen  Üyelik Tarihi: 16-06-2016
Üçgen  Rep Puanı: 0
Üçgen 
Teşekkürler: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi.
Mesaj: #1
Sitelerde Kentsel Dönüşüm
Sitelerde kentsel dönüşüm
Risk Tespit Raporu Alınması
Maliklerden herhangi biri veya kanuni temsilcileri masrafı kendisine ait olmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın lisanslandırdığı Risk Tesbit Kuruluşları’na başvurur.Gerekli belgeler tapu belgesi ve kimlik belgesi fotokopisidir.Sitelerde her blok için risk tespit raporunun ayrı ayrı alınması gerekir.
Risk Tespit Rapor Onayı ve İl Müdürlüğü'ne Verilmesi
Risk tesbitine ilişkin rapor örneği 10 gün içinde ilçe belediyesine gönderilir. Raporda bir eksiklik yoksa en geç 10 iş günü içinde tapu kütüğünün beyanlar hanesinde belirtilmek üzere ilgili tapu müdürlüğüne gönderilir.
Tapuya Riskli Yapı Şerh Edilmesi
Tapu Müdürlüğü riskli yapı şerhini taşınmazın beyanlar hanesine işler. Bu şerhle ilgili olarak tapu müdürlüğü ayni ve şahsi hak sahiplerine riskli yapı tesbitine 15 gün içinde itiraz edebileceklerini aksi halde binalarının verilecek süre içinde yıkılacağını belirtir. Buna ilişkin tebligatları tüm maliklere tebliğ eder.
Raporun Kesinleşmesi, SPK Değerlemesi
Rapora malikler 15 gün içinde itiraz edebilirler. İtirazlar dilekçe ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne yapılır. İtiraz üzerine teknik heyet itirazları inceleyerek karara bağlar. İtirazın reddolması halinde rapor kesinleşir. Malikler bina yıkılmadan evvel arsa ve bağımsız bölümlerin değerini SPK lisanslı değerleme kuruluşlarına tesbit ettiriler.
2/3 Toplantısı
Riskli yapının ne şekilde değerlendirileceği konusunda maliklerin anlaşması esastır. Kat malikleri 6306 sayılı Yasaya göre karar almak üzere usulüne uygun toplanırlar ve ortak karar protokolünü imza altına alırlar. Bütün blokların riskli olması halinde yürütülecek uygulamaya en az 2/3 çoğunluk ile karar verilir.
Müteahit İle Sözleşme İmzası
Bütün bu süreç boyunca malikler hangi usulle binalarını yeniden inşa edeceklerse müteahhit firma seçerler. Sözleşme müzakerelerinin sonucunda sözleşme imzalarlar.
2/3 Kararına Katılmayanlara Çağrı
Ortak karar protoküne katılmayan veya muhalif kalan maliklere noter kanalıyla karara katılmaları ve sözleşme imzalamaları konusunda herhangi bir malik ihtar gönderir. Bu ihtarda 15 gün süre tanınır.
Yıkım ve Hisse Satışı
Riskli yapı tesbitinin kesinleşmesiyle ilgili belediyece riskli yapının tahliyesi ve yıkımı için 60 gün ve ek 30 gün süre verilir. Bu süreler içinde riskli yapı yıkılmazsa idare tarafından yıkılır.Yıkımdan sonra arsa haline gelen taşınmazda sözleşme imzalamayan maliklerin arsa payı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’nce sadece karara katılan maliklerin ve hazinenin katılabileceği açıkarttırma ile satılır.
Kira/Taşınma Yardımı ve Kredi Başvurusu
: Anlaşma ile tahliye edilen binalarda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aylık kira yardımı yapar. Bu yardımlardan riskli yapı tesbitinden üç ay öncesinden beri o taşınmazda oturan malikler, kiracılar ve sınırlı hak sahipleri yararlanır. Kira yardımı yerine geçici konut veya işyeri tahsisi de yapılabilir. Kira ve taşınma yardımı almayanlar faiz desteği veya kredi kolaylığından yaralanabilirler.
İnşaatın Başlaması, İskan Alınması
Eğer malikler anlaşamamışlarsa sözleşme imzalamayan maliklerin arsa payları satılır. Müteahhit firma inşaat ruhsatı için başvurur.
Site projeye uygun tamamlandığında iskan alınır ve malikler böylece depreme ve doğal afetlere dayanıklı binalarına kavuşmuş olurlar.
Sitenizi kentsel dönüşüm ile yenilemek istiyorsanız bu süreçte mutlaka bir uzman hukukçudan her aşamada yardım almanız süreci kısaltacak ve hak kayıplarınızı engelleyecektir.
02-08-2016 01:00
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Bot Moderatör
Mod

Oto Mesaj

Konunuzu uygun kategoriye açmaya özen gösteriniz. Uygun Kategorilere Açılmayan Konuları Sağ Alttan Uyar a Tıklayarak Bize Rapor Ediniz. Kırık Linkleri de Bize Rapor Ediniz...

02-08-2016 01:00
Cevapla  Gönder 

Anahtar Kelimeler

Sitelerde Kentsel Dönüşüm indir, Sitelerde Kentsel Dönüşüm Videosu, Sitelerde Kentsel Dönüşüm online izle, Sitelerde Kentsel Dönüşüm Bedava indir, Sitelerde Kentsel Dönüşüm Yükle, Sitelerde Kentsel Dönüşüm Hakkında, Sitelerde Kentsel Dönüşüm nedir, Sitelerde Kentsel Dönüşüm Free indir, Sitelerde Kentsel Dönüşüm oyunu, Sitelerde Kentsel Dönüşüm download


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  En iyi geri dönüşüm projeleri - Yaphadiyap.com nullsix 0 341 14-12-2016 19:51
Son Mesaj: nullsix
  epos | Kentsel Dönüşüm mesut78 3 535 08-08-2016 13:47
Son Mesaj: satilikaraba
  Kentsel Dönüşüm Danışmanı mesut78 0 333 02-08-2016 02:44
Son Mesaj: mesut78
  Kentsel Dönüşüm Mağdurları mesut78 0 346 02-08-2016 01:58
Son Mesaj: mesut78
  Riskli Alanlarda Kentsel Dönüşüm mesut78 0 353 02-08-2016 01:35
Son Mesaj: mesut78

Sitelerde Kentsel Dönüşüm
Yazdırılabilir Sürüm
Bu Konuyu Arkadaşına Gönder
Konuya Abone Ol
Forum'a Git:
Göz Kapağı Şişmesi||| Mide Şişkinliği|||

Zaman: 24-06-2018, 23:28

İletişim - Bedava Siteni Tanıt - Hafif Sürüm - RSS - Yukarıya dön