Ana Sayfa

Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla  Gönder 
Strateji Oyunları
111333444455555
Bu Konuyu Oyla:
Değerlendir:
Konu Görünümü Doğrusal Görünüm
SeoByEmreSeo
Rank 3
*

Çevrimdışı

Üçgen  Mesajlar: 241
Üçgen  Üyelik Tarihi: 26-12-2012
Üçgen  Rep Puanı: 0
Üçgen 
Teşekkürler: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi.
Mesaj: #1
Strateji Oyunları
Stratejik Planlama, Başarılı Kurum ve Kuruşların Vazgeçilmez Yönetim Biçimidir (2)
Bu sütunlardaki ilk yazımda, stratejik planın oluşturulması ile ilgili bilgileri ve aşamaları ele almıştım. Bu yazımda ise, oluşturulan stratejik planların uygulanması aşamasındaki önemli noktaları ve aşamaları özetlemeye çalışacağım.

Stratejik plan oluştururken unutulmaması gerekenleri bir hatırlayalım

Stratejik Plan çalışması, 5 yıllık perspektifte, her yıl tekrarlanmalı ve plan esnek olmalıdır.

Üst yönetim plan çalışmalarını sahiplenmeli ve çalışmalara aktif olarak katılmalıdır.

Plan kısa, öz ve anlaşılır olmalıdır.

Katılımcı olmayan bir plan gerçekçi ve uygulanabilir olamaz.

Ancak,Stratejik Planı uygulamak, oluşturmaktan daha karmaşık ve zordur.

Uygulamanın başarısı, stratejik planın oluşturulmasındaki yaklaşıma bağlıdır

Stratejik plan uygulamasındaki başarı, oluşturma aşamasındaki yaklaşımın kalitesi ile doğrudan ilgilidir. Üst yönetimin sahiplenmediği, çalışmalara fiilen katılmadığı stratejik planların başarılı olması tamamen rastlantısal olacaktır. Çalışanları, olanaklar ölçüsünde, stratejik plan oluşturma çalışmalarına katmak, gerek fikir zenginliğinin oluşması, gerekse hedeflerin sahiplenilmesi bakımından çok önemlidir. Hedeflerin yayılımı aşamasında, çalışana inecek hedefin benimsenmesi için o çalışanın, söz konusu hedefin oluşumuna katkı sağlamış olması bir avantajdır. Çalışan, oluşumuna katıldığı hedefi sahiplenmede daha fazla istekli olacaktır.

Günlük işler – kısa vadeli hedefler – uzun vadeli hedefler ilişkisi gözden kaçırılmamalıdır

Stratejik planlar genelde 5 yıllık olarak oluşturulmaktadır. Başka bir deyişle, stratejik planlarda, gelecek beş yılın, hedefleri sayısal olarak belirlenir. Stratejik plan döneminin ilk yılının hedefleri, yıllık İş Programı – Bütçe’nin girdileri olmalıdır. İş Programı – Bütçe, Stratejik Plan’ın ilk yılının ayrıntılandırılmış halidir. Günlük işler ise, yıllık iş programının (kısa vade) ve dolaylı olarak stratejik planın (uzun vade) gerçekleşmesine hizmet etmelidir.

Fonksiyon hedefleri – süreç hedefleri – proje bazlı hedefler birbirlerini tamamlar nitelikte olmalı ve aralarındaki denge gözetilmelidir

Her fonksiyon (departman), yaptığı işler bakımından, en az bir sürecin içinde yer almaktadır. Hedefler belirlenirken, her iki yönüne (fonksiyon ve süreç) de bakılması gerekir. Ancak burada, süreç hedeflerinin öncelikli olarak ele alınması doğrudur. Departmanlar, şirket süreçlerinin sağlıklı işlemesi ve hedeflerine ulaşması için faaliyet gösteren birimlerdir. Projeler ise, belirli bir konu etrafında oluşturulan, başı ve sonu belli çalışmalardır. Projeler de, şirketin vizyonuna ve ana iş hedeflerinin gerçekleşmesine hizmet ederler ve genellikle iyileştirme, geliştirme odaklıdırlar. Çeşitli projelerde yer alan çalışanların hedefleri arasında proje bazlı hedefler de bulunur.

Stratejik planın uygulanmasındaki başarı hedeflerin izlenmesindeki başarı ile doğru orantılıdır

Stratejik planlama çalışmalarında oluşturulan ana iş hedeflerinin, stratejilerin, süreç ve fonksiyon hedeflerinin başarıyla sonuçlanması ve şirketin belirlediği vizyonuna ulaşabilmesi, uygun ve sistematik izleme ve değerlendirme ile sağlanır.

İzleme ve değerlendirme konusu, amaçlarının farklılığı dolayısıyla, faaliyetlerin gözden geçirilmesi ve stratejinin gözden geçirilmesi olmak üzere iki farklı açıdan ele alınmalıdır.

Faaliyetlerin gözden geçirilmesinin amacı, kısa dönemli sorunların çözümlenmesi ve sürekli iyileştirmenin harekete geçirilmesidir. Odak noktası, faaliyet sorunlarının tespiti ve çözümlenmesidir. Faaliyetlerin gözden geçirilmesi çalışmaları, işin niteliğine göre, günlük, haftalık, aylık olabilir ve ilgili çalışanlar ve yöneticiler katılır.
Strateji Oyunları nin gözden geçirilmesinin amacı ise, ince ayar ve yol üstü strateji uyarlaması yapmaktır. Bu gözden geçirmenin odak noktası, stratejinin uyarlanması ve stratejik uygulamada karşılaşılan sorunlardır. Stratejilerin gözden geçirilmesi çalışmaları her ay yapılmalıdır. Bu çalışmalara, üst yönetim, stratejik temanın sahipleri ve stratejik yönetim çalışanları katılır.

Bu iki önemli (faaliyetler ve stratejiler) gözden geçirme yaklaşımının, stratejinin test edilmesi yaklaşımı ile desteklenmesi gerekir.

Stratejinin test edilmesinin amacı, anılan stratejinin geliştirilmesi veya dönüştürülmesidir. Odak noktası, sebep-sonuç analizine dayanan test ve uyarlamadır. Yılda bir yapılması öngörülen (hızlı değişim gösteren sektörlerde daha sık yapılabilir) bu çalışmaya, üst yönetim, stratejik temanın sahipleri, konu uzmanları, iş birimi yöneticileri ve stratejik yönetim çalışanları katılır.

Hoşça kalın,

Cenan Torunoğlu
http://www.stratejioyunlari.net.tr tavsiye ederiz.
04-01-2013 17:28
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Bot Moderatör
Mod

Oto Mesaj

Konunuzu uygun kategoriye açmaya özen gösteriniz. Uygun Kategorilere Açılmayan Konuları Sağ Alttan Uyar a Tıklayarak Bize Rapor Ediniz. Kırık Linkleri de Bize Rapor Ediniz...

04-01-2013 17:28
mcakal2
Rank 1
*

Çevrimdışı

Üçgen  Mesajlar: 4
Üçgen  Üyelik Tarihi: 10-01-2013
Üçgen  Rep Puanı: 0
Üçgen 
Teşekkürler: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi.
Mesaj: #2
RE: Strateji Oyunları
güzel web site
10-01-2013 10:38
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla  Gönder 

Anahtar Kelimeler

Strateji Oyunları indir, Strateji Oyunları Videosu, Strateji Oyunları online izle, Strateji Oyunları Bedava indir, Strateji Oyunları Yükle, Strateji Oyunları Hakkında, Strateji Oyunları nedir, Strateji Oyunları Free indir, Strateji Oyunları oyunu, Strateji Oyunları download


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Yapboz oyunları, Tır oyunları ve fazlası burada nullsix 0 547 19-08-2016 23:56
Son Mesaj: nullsix
  Kağıt oyunları ve iskambil oyunları sitesi iskambilkagitlari.com nullsix 1 1,494 21-01-2015 20:13
Son Mesaj: cnnbsedm
  Barbie-oyunlari.com ile Yemek oyunları ve Kız Oyunları oyna nullsix 1 1,413 09-11-2014 13:24
Son Mesaj: yaprakci1987
  Araba oyunları ve Yarış Oyunları | Arabaoyunlari.name nullsix 0 902 01-08-2013 07:57
Son Mesaj: nullsix
  Barbie Oyunları ve Bakıcı Oyunları nullsix 1 1,086 24-07-2013 12:45
Son Mesaj: emre1

Strateji Oyunları
Yazdırılabilir Sürüm
Bu Konuyu Arkadaşına Gönder
Konuya Abone Ol
Forum'a Git:
Göz Kapağı Şişmesi||| Mide Şişkinliği|||

Zaman: 22-05-2018, 13:14

İletişim - Bedava Siteni Tanıt - Hafif Sürüm - RSS - Yukarıya dön