Ana Sayfa

Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla  Gönder 
Üç Eksenli Basınç Deneyi
111333444455555
Bu Konuyu Oyla:
Değerlendir:
Konu Görünümü Doğrusal Görünüm
nullsix
Moderator

Çevrimdışı

Üçgen  Mesajlar: 3,223
Üçgen  Üyelik Tarihi: 22-10-2012
Üçgen  Rep Puanı: 0
Üçgen 
Teşekkürler: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi.
Mesaj: #1
Üç Eksenli Basınç Deneyi
Tanıtılan Site adı: Volkanatabey.com.tr

Site Kuruluş tarihi: Aralık 2012

Kısa Açıklama: Volkanatabey.com.tr adlı inşaat bloğu, ziyaretçilerini inşaat bilimi hakkında bilgilendirmek amacıyla faaliyet göstermektedir. Sitede inşaat deneyleri başta olmak üzere, çeşitli kitap tavsiyeleri, yapı malzemeleri, ve inşaat mühendisliği programları hakkında bilgiler bulabileceksiniz.

Aşağıda, Üç Eksenli Basınç Deneyi hakkında açıklamalar görebilirsiniz. İnşaat bilimine ilgi duyan herkesi, bu adrese davet ediyoruz.


Üç Eksenli Basınç Deneyi

TANIM: Zeminde Üç Eksenli Basınç Deneyi (UU) : Zeminlerin konsolidasyonsuz drenajsız kayma mukavemeti parametrelerini belirlemek için uygulanan bir deneydir (kN/m2).

DENEYİN AMACI: Kayma mukavemeti, zeminin kırılmadan karşı koyabileceği en büyük kayma gerilmesidir. Zeminlerin kayma mukavemeti parametrelerinin belirlenmesinde kullanılan deney yöntemleri iki grupta toplanabilir.
Üç eksenli basınç deneyi, genellikle kendini tutabilen, kohezyonlu zeminler için uygulanan bir yöntem olmakla birlikte, deney yönteminde yapılacak birtakım değişiklikler sayesinde kohezyonsuz, akıcı zeminlerde de tatbik edilebilir.

[Resim: image.axd?picture=%2f2013%2f08%2fuc-ekse...deneyi.gif]

Aşama 1: Zemin tabakaları arazi şartlarında belirli jeolojik yüklerin etkisi altındadır. Böyle bir ortamdan alınan numuneye, deneye tabii tutulmadan önce her üç doğrultuda hidrostatik gerilme uygulayarak arazi koşullarına yaklaşılmaya çalışılır.

Aşama 2: Numuneye tek doğrultuda eksenel basınç uygulanarak, gerilme deformasyon değişimleri kaydedilir. Kırılmanın gerçekleştiği gerilme belirlenir. Yükleme hızı zeminin permeabilitesine bağlı olarak belirlenir.

Drenaja izin verilmediği takdirde, boşluk suyu basıncında oluşan değişim; drenajlı durumda ise numunenin hacim değişikliği saptanmaktadır. Deney, farklı konsolidasyon ve drenaj durumları için uygulanabilir niteliktedir.


Deneyde, numuneye birbirine dik üç doğrultuda asal gerilmeler uygulanmaktadır. En büyük gerilme σ1, en küçük gerilme σ3, orta eksenel gerilme ise σ 2 olmak üzere, deney başında; σ1 = σ2 = σ3 denklemine eşittir Deney süresince; σ2 = σ3 olacaktır. σ1 ise kırıma gerçekleşinceye kadar arttırılacaktır.

Deney sırasında en büyük gerilme olan σ1 uygulanan eksenel gerilme ile hücre basıncının toplamına eşittir.
Numuneye uygulanan eksenel gerilme (σ1- σ3), deviator gerilme olarak adlandırılır. Kayma mukavemeti parametrelerini belirlemek üzere numuneye, konsolidasyonsuz-drenajsız üç eksenli basınç deneyi yapılmıştır. Oluşabilecek hataları minimum düzeye indirmek üzere numune üç kez deneye tabi tutulmuştur.

DENEYDE YAPILABİLECEK KABULLER
- Gerilme ve boy değişimleri
- Deney süresince numune hacim sabitliği
- Numune ile alt ve üst başlıklar arasında sürtünme
- Numune boyutu gibi kavramlar gözlemlenebilir veya hesaplanabilir.

Kaynak: https://www.volkanatabey.com.tr/post/Uc-...ınc-Deneyi

imza: Oyun - Forum
04-06-2015 13:32
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Bot Moderatör
Mod

Oto Mesaj

Konunuzu uygun kategoriye açmaya özen gösteriniz. Uygun Kategorilere Açılmayan Konuları Sağ Alttan Uyar a Tıklayarak Bize Rapor Ediniz. Kırık Linkleri de Bize Rapor Ediniz...

04-06-2015 13:32
Cevapla  Gönder 

Anahtar Kelimeler

Üç Eksenli Basınç Deneyi indir, Üç Eksenli Basınç Deneyi Videosu, Üç Eksenli Basınç Deneyi online izle, Üç Eksenli Basınç Deneyi Bedava indir, Üç Eksenli Basınç Deneyi Yükle, Üç Eksenli Basınç Deneyi Hakkında, Üç Eksenli Basınç Deneyi nedir, Üç Eksenli Basınç Deneyi Free indir, Üç Eksenli Basınç Deneyi oyunu, Üç Eksenli Basınç Deneyi download


Üç Eksenli Basınç Deneyi
Yazdırılabilir Sürüm
Bu Konuyu Arkadaşına Gönder
Konuya Abone Ol
Forum'a Git:
Göz Kapağı Şişmesi||| Mide Şişkinliği|||

Zaman: 25-05-2018, 13:57

İletişim - Bedava Siteni Tanıt - Hafif Sürüm - RSS - Yukarıya dön