Ana Sayfa

Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Konu Kapalı  Gönder 
Vakıf Yöneticiliği İfral Turgut
111333444455555
Bu Konuyu Oyla:
Değerlendir:
Konu Görünümü Doğrusal Görünüm
xperiatr
Banned

Çevrimdışı

Üçgen  Mesajlar: 1,123
Üçgen  Üyelik Tarihi: 29-11-2013
Üçgen 
Üçgen 
Teşekkürler: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi.
Mesaj: #1
Vakıf Yöneticiliği İfral Turgut
Vakıf denince akla ilk gelen şey vakfın bir yönetim organının olması gerektiğidir. Vakıf bir amaca ulaşmak amacıyla kurulur. Ulaşmayı istediği amaca göre karar ve denetim organı da oluşturulması gerekebilir. (Tabii amaç geniş çaplı ise) Vakıf karar organı olan yönetim kurulunun başında yönetim kurulu başkanı bulunur. Yönetim kurulu vakıf yöneticiliğini tam anlamıyla yapan kişilerdir.
Adana'da birçok sivil toplum kuruluşunda kurucu ve yönetim kurulu üyesi olarak çalışan İfral Turgut beyefendi ile yaptığımız sohbet sonucunda anladık ki; vakıf yöneticileri gerçekten oldukça yoğun çalışmakta imiş. Bir tüzel kişi olan vakfın iradesinin açıklanma aracı olan yönetim organının görevlerini onca işinin arasında bize vakit ayırarak anlatan İfral Turgut hocamıza teşekkür ederiz.
Halen üniversite öğrencilerine yemek, barınma, sağlık ve kıyafet desteği gibi konularda çalışma yapan Adana Kültür ve Dayanışma Derneğinin kurucu ve başkanı olarak çalışan İfral Turgut'un aslında bir de öğretmen ve okul müdürü yönü var. Ayrıca AKDEV ( Atatürk Kültür Dayanışma Eğitim Vakfı)' nın Mersin Şubesini kuruculuğunu yapmış olan İfral Turgut Bey aslında bir İngilizce öğretmeni. Yabancı Diller Yüksek Okulunda, Amerikan Kültür Derneğinde ve Amerikan konsolosluğunda Türkçe dersleri vermiş. Bunca işinin arasında vakıf yöneticiliğine enerji verebilmesi bizleri şaşırttı doğrusu, maşallah diyelim.
Vakıf yöneticilerinin görev ve sorumluluklarını aşağıdaki gibi sıralıyoruz:

Yönetim organının genel görev ve sorumlulukları ile ilgili olarak tüzel kişinin fiil ehliyetinin kullanılması hakkında Türk Medeni Kanunu md. 50'deki genel düzenleme şöyledir: 'Tüzel kişinin iradesi, organları aracılığıyla açıklanır. Organlar, hukuki işlemleri ve diğer bütün fiilleriyle tüzel kişiyi borç altına sokar. Organlar, kusurlarından dolayı ayrıca kişisel olarak sorumludur'.
5737 sayılı Vakıflar Kanunu md. 10 uyarınca vakıf yöneticileri vakfın amacına ve yürürlükteki mevzuata uymak zorundadır.
Bu zorunluluğa uymayan ile
Vakfın amacı doğrultusunda faaliyette bulunmayan
Vakfın mallarını ve gelirlerini amaçlarına uygun olarak kullanmayan
Ağır ihmal ve kasıtlı fiilleriyle vakfı zarara uğratan
Denetim makamınca tespit edilen noksanlık ve yanlışlıkları verilen süre içinde tamamlamayan, düzeltmeyen veya aykırı işlemlere devam eden
Medeni hakları kullanma ehliyetini kaybeden veya görevini sürekli olarak yapmasına engel teşkil edece hastalığa veya maluliyete yakalanan
Vakıf yöneticileri, meclisin vereceği karar dayalı olarak denetim makamının başvurusu üzerine vakfın yerleşim yeri asliye hukuk mahkemesince görevlerinden alınabilir. Telafisi imkansız sonuçlar doğurabilecek hallerde dava sonuçlanıncaya kadar, Meclis kararı üzerine denetim makamınca, vakıf yönetiminin geçici olarak görevden uzaklaştırılması ve kayyımca yönetilmesi ihtiyati tedbir olarak mahkemeden talep edilir.
Görevinden alınan vakıf yöneticileri meclis üyesi olarak ve 5 yıl süreyle aynı vakfın yönetim ve denetim organında görev alamaz. Ayrıca c. ve e. bentlerinde belirtilen nedenlerle görevinden alınan vakıf yöneticileri başka bir vakfın yöneticisi ise o görevinden de alınmış sayılır ve 5 yıl süreyle hiçbir vakfın yönetim ve denetim organında görev alamaz.
Vakıf yönetiminde yer alan kişiler ile vakıf çalışanları kusurlu fiilleri nedeniyle vakfa verdikleri zarardan sorumludur.
Vakıf yöneticileri mahkeme kararı olmaksızın görevlerinden uzaklaştırılamazlar.
25-02-2016 13:39
Tüm Mesajlarını Bul
Bot Moderatör
Mod

Oto Mesaj

Konunuzu uygun kategoriye açmaya özen gösteriniz. Uygun Kategorilere Açılmayan Konuları Sağ Alttan Uyar a Tıklayarak Bize Rapor Ediniz. Kırık Linkleri de Bize Rapor Ediniz...

25-02-2016 13:39
Konu Kapalı  Gönder 

Anahtar Kelimeler

Vakıf Yöneticiliği İfral Turgut indir, Vakıf Yöneticiliği İfral Turgut Videosu, Vakıf Yöneticiliği İfral Turgut online izle, Vakıf Yöneticiliği İfral Turgut Bedava indir, Vakıf Yöneticiliği İfral Turgut Yükle, Vakıf Yöneticiliği İfral Turgut Hakkında, Vakıf Yöneticiliği İfral Turgut nedir, Vakıf Yöneticiliği İfral Turgut Free indir, Vakıf Yöneticiliği İfral Turgut oyunu, Vakıf Yöneticiliği İfral Turgut download


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  EĞİTİMDE TEKNOLOJİ KULLANIMI - İFRAL TURGUT FANS xperiatr 0 520 01-04-2016 01:02
Son Mesaj: xperiatr
  EĞİTİMDE TEKNOLOJİ KULLANIMI - İFRAL TURGUT FANS xperiatr 0 468 01-04-2016 00:22
Son Mesaj: xperiatr
  EĞİTİMDE TEKNOLOJİ KULLANIMI - İFRAL TURGUT FANS xperiatr 0 452 01-04-2016 00:18
Son Mesaj: xperiatr
  EĞİTİMDE TEKNOLOJİ KULLANIMI - İFRAL TURGUT FANS xperiatr 0 576 01-04-2016 00:15
Son Mesaj: xperiatr
  Eğitimin Önemi - İfral Turgut Adana xperiatr 0 483 25-02-2016 16:16
Son Mesaj: xperiatr

Vakıf Yöneticiliği İfral Turgut
Yazdırılabilir Sürüm
Bu Konuyu Arkadaşına Gönder
Konuya Abone Ol
Forum'a Git:
Göz Kapağı Şişmesi||| Mide Şişkinliği|||

Zaman: 25-06-2018, 12:31

İletişim - Bedava Siteni Tanıt - Hafif Sürüm - RSS - Yukarıya dön