Ana Sayfa

Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla  Gönder 
Sosyal İlişkilerde En Çok Yapılan İletişim Hataları - Ömer TERZİ
111333444455555
Bu Konuyu Oyla:
Değerlendir:
Konu Görünümü Doğrusal Görünüm
nullsix
Moderator

Çevrimdışı

Üçgen  Mesajlar: 4,212
Üçgen  Üyelik Tarihi: 22-10-2012
Üçgen  Rep Puanı: 0
Üçgen 
Teşekkürler: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi.
Mesaj: #1
Sosyal İlişkilerde En Çok Yapılan İletişim Hataları - Ömer TERZİ
Sosyal İlişkilerde En Çok Yapılan İletişim Hataları - Ömer TERZİ


Sosyal ilişkilerde en çok yapılan hatalar iletişim kaynaklıdır. İletişim hataları, kişileri sıklıkla büyük anlaşmazlıklara sürükleyerek ilişkinin ömrünü tüketen problemlerin temeli olabilmektedir. Akademisyen ve İletişim Uzmanı Ömer Terzi ilişkilerde yapılan iletişim hatalarını sıraladı.


Sosyal ilişkilerde, aile içinde ve evliliklerde çok sık tartışmalar, anlaşmazlıklar olabilmekte. Son derece doğal olan bu durum kimi zaman anlaşmazlıklarda kurulan cümleler son derece yıkıcı ve yıpratıcı olabiliyor. Anlık öfkelere yenik düşüp karşımızdaki kişiye duyduğumuz sevgi ve saygıyı hiçe sayan kritik iletişim hataları yapabilmekteyiz.


PROBLEMİN GÜN YÜZÜNE ÇIKMASINI ENGELLEYİN!

İlişkide sevgi, saygı, güven ve haz ilkeleri çok önemlidir. Bu dört ilkeyi ilişkilerde sağlamak anlamlıdır. Sen diliyle hitap etmek, suçlayıcı ifade etmek, cezalandırıcı bir şekilde ifade etmek, birbirinin ebeveyni pozisyonuna geçmek, hayatı paylaşmaktan öteye geçmek gibi kavramlar iletişim hatalarıdır. Bireyselliği korumak gerekmektedir. İlişkide yapılan bir diğer hata iç içe olmaktır. İlişkideki bir problemi başka biriyle (aile üyeleri, arkadaş) paylaşmak ve dışarıya taşımak yerine ilişki içinde çözüme kavuşturulmalı. Aksi takdirde problem dışardan müdahale ile büyüyüp, yanlış yönlere çekilebilir ya da başka bir sorunda bu problem tekrardan gün yüzüne çıkabilmektedir.


KARŞINIZDAKİ KİŞİYİ SUÇLAMAKTAN SAKININ!

Karşı tarafı suçlamaktan kaçının. Bir problem karşısında ilişkide haklı ya da haksız aramak yerine birbirinin duygu ve düşüncelerini anlamak önem taşımaktadır. Sosyal ilişkilerde sadece tek bir tarafı suçlamak, sorunu karşı tarafa yüklemek bir diğer iletişim hatasıdır. Sürekli olarak geçmişte yaşanmış olayları konuşmak sizi ileriye taşımayacaktır tam tersine ilişkideki sorunları kısır döngü içerisine sokabilmektedir. Geçmişte yaşanan problemleri geçmişe yönelik iletişim ile birlikte geçmişte bırakmak ilişki için en sağlıklı olandır. İlişkide bireyin haklarına ve kendi benliğine saygı duymak ve onun haklarını ihlal etmemek gerekmektedir. Tartışma esnasında karşı tarafın zayıf yönlerini, hassas olduğu noktaları bilerek o kişiyi bu yönlerden kırmaya çalışmak, bireyin değerlerine saldırmak, hakaret etmek bireyin özgüvenini sarsmakla beraber ilişkideki saygıyı da zedelemektedir.


SEVGİNİN DÜŞMANI: ELEŞTİRMEK

“Eşinin ihtiyacını, beklentilerini arayıp bulmak, orta noktada buluşmak yerine, kendi hayat senaryosunu karşı tarafa empoze edenler sorunlar karşısında müvekkilini, suçlu ya da suçsuz olduğunu düşünmeden, körü körüne savunan avukatlar gibi davranırlar. Oysa evlilikte hâkim gibi olmak, ortada bir problem olduğu zaman “Acaba eşim haklı mı?” diye düşünebilmek sağlıklı bir iletişim için şarttır. Evlilikte “Seni seviyorum” dan daha güzel bir söz varsa o da “Sen haklısın” diyebilmektir. Eşlerin gerektiğinde sorunlar karşısında birbirlerine “Sen haklısın” diyememesi zıtlaşmayı körükler ve sorun ne olursa olsun, eşler birbirinin kişiliğini sorgulamaya başlar.


İLETİŞİM HATALARINI ÖNLEMENİN PRATİK YOLLARI!

• Empati yapmaya çalışın. Kendi duygularınızı, düşüncelerinizi hatta kırıldığınız noktaları ifade ederken doğru söylemlerde bulunmanız ve kendinizi anlatabilmeniz için empati kurmak çok önemlidir.
• Yüksek ses tonu ile konuşmayın, hakaret etmeyin.
• İş, arkadaş ve aile ilişkilerinizde özür dilemekten kaçmayın.
• Yaşamdan ve iletişimden beklentilerinizi berberce uyumlu bir biçimde belirleyin. Her ilişkide problemler olabilir diye düşünmelisiniz. Karşı taraftan sürprizler ve sevgi beklentisinde olmayın.
• Geçmişi gündeme getirmeyin, getirecekseniz de sakin olun. Aslı önemli olan ise anı yaşamaktır unutmayın.
• Kötü ve olumsuz konulara odaklanmayın. Aksi halde yaşanacak sevgi dolu zamanların önüne geçmiş olursunuz.
• Yaşanan sorunlar karşısında soruna dair konuşmamak, içinize atmak sorunun büyümesine sebep olur. Sakin biçimde duygu ve düşüncelerinizi paylaşmaktan ve uzman desteği almaktan çekinmeyin.

www.omerterzi.com

www.youtube.com/omerterzi1

[Resim: 6DVm9l.jpg]

imza: Oyun - Forum
17-11-2019 16:37
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Bot Moderatör
Mod

Oto Mesaj

Konunuzu uygun kategoriye açmaya özen gösteriniz. Uygun Kategorilere Açılmayan Konuları Sağ Alttan Uyar a Tıklayarak Bize Rapor Ediniz. Kırık Linkleri de Bize Rapor Ediniz...

17-11-2019 16:37
Cevapla  Gönder 

Anahtar Kelimeler

Sosyal İlişkilerde En Çok Yapılan İletişim Hataları - Ömer TERZİ indir, Sosyal İlişkilerde En Çok Yapılan İletişim Hataları - Ömer TERZİ Videosu, Sosyal İlişkilerde En Çok Yapılan İletişim Hataları - Ömer TERZİ online izle, Sosyal İlişkilerde En Çok Yapılan İletişim Hataları - Ömer TERZİ Bedava indir, Sosyal İlişkilerde En Çok Yapılan İletişim Hataları - Ömer TERZİ Yükle, Sosyal İlişkilerde En Çok Yapılan İletişim Hataları - Ömer TERZİ Hakkında, Sosyal İlişkilerde En Çok Yapılan İletişim Hataları - Ömer TERZİ nedir, Sosyal İlişkilerde En Çok Yapılan İletişim Hataları - Ömer TERZİ Free indir, Sosyal İlişkilerde En Çok Yapılan İletişim Hataları - Ömer TERZİ oyunu, Sosyal İlişkilerde En Çok Yapılan İletişim Hataları - Ömer TERZİ download


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Gerçek Medyum Ömer Aydın Laplace 0 84 15-10-2020 10:58
Son Mesaj: Laplace
  AKTİF SOSYAL MEDYA KULLANICILARI İŞ HAYATINDA DAHA BAŞARILI OLUYOR! – ÖMER TERZİ is_for_you 1 228 16-11-2019 16:27
Son Mesaj: is_for_you
  Web tasarım, sosyal medya danışmanlığı, sosyal medya Tanitim 0 223 04-06-2019 09:15
Son Mesaj: Tanitim
  Türk Telekom Müşteri Hizmetleri Direk Bağlanma İletişim Telefon Numarası Laplace 0 238 20-03-2019 21:14
Son Mesaj: Laplace
  Piabet iletişim Error32 0 343 24-07-2018 23:52
Son Mesaj: Error32
  Güvenle Yapılan Burun Estetiği Ve Göğüs Büyütme bazkriz 1 649 24-08-2017 10:07
Son Mesaj: vidanjörhizmeti
  Lazerle Genital Bölgede Yapılan İç Dış Dudak Estetiği mesut78 0 454 18-08-2017 15:47
Son Mesaj: mesut78
  Dll Hataları Çözümleri mesut78 0 594 18-08-2016 13:52
Son Mesaj: mesut78
  Ebru Özgen - İletişim Hayattır mesut78 0 612 11-08-2016 15:09
Son Mesaj: mesut78
  İletişim Ajansı mesut78 0 636 03-08-2016 01:36
Son Mesaj: mesut78

Sosyal İlişkilerde En Çok Yapılan İletişim Hataları - Ömer TERZİ
Yazdırılabilir Sürüm
Bu Konuyu Arkadaşına Gönder
Konuya Abone Ol
Forum'a Git:

Zaman: 07-03-2021, 06:19

İletişim - Bedava Siteni Tanıt - Hafif Sürüm - RSS - Yukarıya dön