Çeşitli Sebeplerden Dolayı Artık Siteye Üye Olmak İçin Davetiye Kodu Gerekiyor.

Davetiye Başvurusunda Bulunmak İçin Buraya Tıklayın.

Kırık Linkleri/Kapanan Siteleri Bize Rapor Edin ! ! !


Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla  Gönder 
Hukukun Amacı Nedir?
111333444455555
Bu Konuyu Oyla:
Değerlendir:
Konu Görünümü Doğrusal Görünüm
cirox
Rank 5
*

Çevrimdışı

Üçgen  Mesajlar: 2,510
Üçgen  Üyelik Tarihi: 17-09-2012
Üçgen  Rep Puanı: 0
Üçgen 
Teşekkürler: 0
1 Mesajına 1 Teşekkür edildi.
Mesaj: #1
Hukukun Amacı Nedir?
[Resim: logo.png]

Demokratik toplumlarda hukukun tek bir amacı vardır; var olan en küçük azınlığın, bireyin, haklarını korumak. Hukuk toplumlarda birçok amaç ve işlevleri ile hizmet verir. Bu amaç ve hizmetler dört ana başlık altında toplanabilir; düzenin korunması, anlaşmazlıkların çözülmesi, adaleti sağlamak, hak ve özgürlükleri korunmak.

Hukuk kuralları toplumda yaşayan herkesi bağlar. Sosyal bir varlık olan birey, bulunduğu her ortamda hukuksal bir korunmaya ihtiyaç duyabilir. Bu tür bir ihtiyaç bazen iş hayatında karşısına çıkar. Ana hedefi, çalışanların haklarını korumak olarak tanımlanan iş hukuku, aynı zamanda çalışanın zorunluluklarını ve sorumluluklarını da ortaya koyar.

Sanayileşmeyle birlikte ortaya çıkan işçi kitlesi ve işverenlerin işçilerin aleyhine olan tutumları, çalışma sırasında meydana gelen kazalar, iş kanununa olan ihtiyacı doğurmuştur. Türkiye'de Cumhuriyetin ilanından sonra gelişmeye başlayan iş kanunu, resmi makamlarda 4857 sayılı kanun olarak adlandırılır. Bu kanun, 2003 Mayıs ayında Avrupa Birliği Uluslar Arası Çalışma Örgütünün normlarına göre yeniden düzenlenmiş, 2003 Haziran ayında yürürlüğe girmiştir.

Türkiye İstatistik kurumunun 2013 yılına ait araştırma sonuçlarına göre iş kazası geçiren çalışanların sayısı yüzde 2,3’tür. Buna ek olarak iş kazası sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 13 bini geçmektedir. Çalışanı bedenen ya da ruhen iş göremez hale getiren her olay iş kazası kabul edilir. Çalışan Kayseri iş kazası geçirirse kendisi, ölüm sonuçlu kazalarda yakınları, görevli ve yetkili mahkemede maddi ve manevi tazminat davası açabilir.

İş hukukunun bir diğer kapsam alanı kıdem tazminatıdır. Bir çalışanın herhangi bir nedenle iş yerinden ayrılması sebebiyle çalışana yapılan ödeme olarak tanımlanabilir. Bu gibi durumlarda çalışan ne gibi haklara sahip olduğunu, dava açmak için geçerli yasal süreyi, ne talep edebileceğini bilmediğinden en çok bu konuda mağdur olur. Böyle bir süreçte takip edilmesi gereken konu başlıkları kıdem ve ihbar tazminatı avukatı danışmanlıklarını gerektirecek ölçüde fazladır. Kayseri'de kendi kurmuş olduğu Polat Hukuk Bürosu'nda görev yapmakta olan Avukat Metin Polat, diğer hukuki alanlarda olduğu gibi, iş ve sosyal güvenlik alanında da hakları korumaya ve savunmaya devam etmektedir.

Site adresi : www.metinpolat.av.tr
15-09-2015 16:14
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Bot Moderatör
Mod

Oto Mesaj

Konunuzu uygun kategoriye açmaya özen gösteriniz. Uygun Kategorilere Açılmayan Konuları Sağ Alttan Uyar a Tıklayarak Bize Rapor Ediniz. Kırık Linkleri de Bize Rapor Ediniz...

15-09-2015 16:14
Cevapla  Gönder 

Anahtar Kelimeler

Hukukun Amacı Nedir? indir, Hukukun Amacı Nedir? Videosu, Hukukun Amacı Nedir? online izle, Hukukun Amacı Nedir? Bedava indir, Hukukun Amacı Nedir? Yükle, Hukukun Amacı Nedir? Hakkında, Hukukun Amacı Nedir? nedir, Hukukun Amacı Nedir? Free indir, Hukukun Amacı Nedir? oyunu, Hukukun Amacı Nedir? download


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Paykwik Nedir ve Kullanım Amacı Nedir? creeper123 0 268 13-03-2020 13:28
Son Mesaj: creeper123

Hukukun Amacı Nedir?
Yazdırılabilir Sürüm
Bu Konuyu Arkadaşına Gönder
Konuya Abone Ol
Forum'a Git:

Zaman: 14-06-2021, 08:10

İletişim - Bedava Siteni Tanıt - Hafif Sürüm - RSS - Yukarıya dön