Çeşitli Sebeplerden Dolayı Artık Siteye Üye Olmak İçin Davetiye Kodu Gerekiyor.

Davetiye Başvurusunda Bulunmak İçin Buraya Tıklayın.

Kırık Linkleri/Kapanan Siteleri Bize Rapor Edin ! ! !


Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla  Gönder 
CSS Nedir? Nerelerde Kullanılır?
111333444455555
Bu Konuyu Oyla:
Değerlendir:
Konu Görünümü Doğrusal Görünüm
HubeleMiBubele
Rank 1
*

Çevrimdışı

Üçgen  Mesajlar: 18
Üçgen  Üyelik Tarihi: 17-05-2020
Üçgen  Rep Puanı: 0
Üçgen 
Teşekkürler: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi.
Mesaj: #1
CSS Nedir? Nerelerde Kullanılır?
Açılımı “Cascading Style Sheets” , Türkçe karşılığı "Basamaklı Biçim Sayfaları" ya da "Basamaklı Stil Şablonları" olan bir markup dilidir. CSS en basit şekliyle HTML etiketlerimizi görsel açıdan (boyut, renk , font vs.) geliştirmemizi sağlar. Adından da anlaşılacağı gibi basamaklı yapısından alır.

Bilindiği üzere HTML metin biçimlendirme konusunda sitenin birçok farklı noktası adına fazla seçenek imkânı verir. CSS programı ise bu seçeneği daha üst düzey geniş bir çapta, fırsat olanakları ile sunmaktadır. Uzun ismi ile (Cascading Style Sheets) olarak bilinen ve Türkçe anlamı olarak ise Stil Şablon adıyla isimlendirilmiş bu sistem site bünyesindeki her sayfa adına daha geniş bir seçenek dünyası içerisinde evrensel şablonlar hazırlama olanağı verir.

CSS’nin öne çıkan özellikleri ve faydaları?
CSS’nin en önemli özelliği; dilerseniz parça parça, dilerseniz bir bütün halinde web sitesi sayfalarınıza müdahale edebilmeniz olarak ifade ediliyor. Ancak bu çok temel bir özellik, bunun dışında;

CSS kodlarınızı farklı bir dosyada barındırırsanız, tek bir dosya üzerinden tüm sitede değişiklikler yapılabilir,
Görsel açıdan; geçiş, efekt, font, punto, renk tonları gibi pek çok unsura müdahale edebilirisiniz,
Web sayfanızda yer alan nesneleri, tek bir yerden dilediğiniz gibi konumlandırabilirsiniz,
Web sitelerinin; cep telefonu, tablet, masaüstü gibi responsivite sorunlarına kolayca müdahale edebilirsiniz,
Web sitesi boyutlandırmalarını kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
Sıralanan temel özellikleri dışında CSS’yi popüler hale getiren bir diğer unsur ise; kolayca öğrenilebilecek bir kodlama dili olmasıdır. İnternet üzerinde çok sayıda CSS konusunda verilen ücretsiz eğitimlere ve videolara rastlamak mümkün.

CSS Büyük Bir Problemi Çözüyor!
HTML ilk ortaya çıktığında siyah beyaz bir televizyondan farksız değildi. Her zaman aynı kodlar kullanılır ve aynı biçimde yazılar görünürdü. Örneğin bir H1 elementiyle başlık yazıp farklı bir yerdeki H1 elementini değişik bir renk ve tarzda gösteremiyorduk.

HTML 3.2 ile elementler bazı yeni özellikler kazandı. Örneğin FONT elementine color özelliği eklendi. Tabi bu da tam bir çözüm değildi.

Ne zaman ki HTML 3.2 çıktı, dünya değişti! Artık CSS vardı, üstelik günümüzde tüm tarayıcılar CSS desteklemektedir!

HTML ile CSS İlişkisi
Eğer çalışmamızı bir insana benzetecek olursak HTML bu insanın iskeleti, CSS dış görünüşü olur. Yani sitemizin ana iskeletini HTML ile oluştururken yazı renkleri, arkaplan renkleri gibi görünüş stillerini CSS ile veririz. Bi' nevi CSS sitenin görünümünü özelleştirmek için kullanılır. HTML ve CSS arasındaki ilişki temel olarak bu esasa dayanır.

CSS İle Neler Yapılır?
Genel bir tanım olarak HTML aracılığı ile yapılamayacak oldukça fazla bir seçenek bu sistem bünyesinde yapılabilmektedir. Bunlar arasında bir sitenin her hangi bir sayfa içeriğinde arka plan resmi, renk ya da boyut olarak belli bir öğeyi veya sayfanın konumunu ve bunun gibi daha birçok değişik özelliği CSS yardımı ile tanımlamasını yapabilirsiniz. CSS dosyası sayesinde her sayfanın stili ayarlanabileceği için sayfaların kapladığı boyut küçülür ve gereğinden fazla olan yükü oldukça hafifler. Üstelik CSS formatı anlaşılması ve öğrenilme aşaması pek bir zorluk çektirmeyen bir dil yapısına sahiptir. Bu noktada CSS kullanılacak ise o zaman HTML bilgisine temel olarak mutlaka sahip olmanız gerekmektedir. CSS kod yazımı çoğu kodlama sisteminde olduğu gibi İngilizce kullanılmaktadır. Bu noktada kod yazılım içerisinde eklenecek olan İngilizce kelimeleri bilmek yeterli olacaktır.

Kaynakça: https://technogezgin.com/css-nedir-nerel...ullanilir/
06-04-2021 15:21
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Bot Moderatör
Mod

Oto Mesaj

Konunuzu uygun kategoriye açmaya özen gösteriniz. Uygun Kategorilere Açılmayan Konuları Sağ Alttan Uyar a Tıklayarak Bize Rapor Ediniz. Kırık Linkleri de Bize Rapor Ediniz...

06-04-2021 15:21
Cevapla  Gönder 

Anahtar Kelimeler

CSS Nedir? Nerelerde Kullanılır? indir, CSS Nedir? Nerelerde Kullanılır? Videosu, CSS Nedir? Nerelerde Kullanılır? online izle, CSS Nedir? Nerelerde Kullanılır? Bedava indir, CSS Nedir? Nerelerde Kullanılır? Yükle, CSS Nedir? Nerelerde Kullanılır? Hakkında, CSS Nedir? Nerelerde Kullanılır? nedir, CSS Nedir? Nerelerde Kullanılır? Free indir, CSS Nedir? Nerelerde Kullanılır? oyunu, CSS Nedir? Nerelerde Kullanılır? download


CSS Nedir? Nerelerde Kullanılır?
Yazdırılabilir Sürüm
Bu Konuyu Arkadaşına Gönder
Konuya Abone Ol
Forum'a Git:

Zaman: 16-04-2021, 20:43

İletişim - Bedava Siteni Tanıt - Hafif Sürüm - RSS - Yukarıya dön