Çeşitli Sebeplerden Dolayı Artık Siteye Üye Olmak İçin Davetiye Kodu Gerekiyor.

Davetiye Başvurusunda Bulunmak İçin Buraya Tıklayın.

Kırık Linkleri/Kapanan Siteleri Bize Rapor Edin ! ! !


Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla  Gönder 
Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendilir?
111333444455555
Bu Konuyu Oyla:
Değerlendir:
Konu Görünümü Doğrusal Görünüm
HubeleMiBubele
Rank 1
*

Çevrimdışı

Üçgen  Mesajlar: 27
Üçgen  Üyelik Tarihi: 17-05-2020
Üçgen  Rep Puanı: 0
Üçgen 
Teşekkürler: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi.
Mesaj: #1
Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendilir?
Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin ve hastalıklarla savaşmanın faydalı yolları

Bağışıklık sisteminizi nasıl iyileştirebilirsiniz? Genel olarak, bağışıklık sisteminiz sizi hastalığa neden olan mikroorganizmalara karşı savunmak için dikkate değer bir iş çıkarır. Ancak bazen başarısız olur: Bir mikrop başarıyla istila eder ve sizi hasta eder. Bu sürece müdahale edip bağışıklık sisteminizi güçlendirmek mümkün mü? Diyetinizi geliştirirseniz ne olur? Bazı vitaminleri veya bitkisel müstahzarları alıyor musunuz? Mükemmele yakın bir bağışıklık tepkisi üretme umuduyla başka yaşam tarzı değişiklikleri yapmak mı?

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için neler yapabilirsiniz?
Bağışıklığınızı güçlendirme fikri cezbedicidir, ancak bunu yapabilmenin birkaç nedenden dolayı zor olduğu kanıtlanmıştır. Bağışıklık sistemi tam olarak budur — bir sistem, tek bir varlık değil. İyi çalışması için denge ve uyum gerekir. Araştırmacıların, bağışıklık tepkisinin karmaşıklıkları ve birbirine bağlılığı hakkında bilmedikleri hala çok şey var. Şimdilik, yaşam tarzı ve gelişmiş bağışıklık fonksiyonu arasında bilimsel olarak kanıtlanmış doğrudan bir bağlantı yoktur.

Ancak bu, yaşam tarzının bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerinin ilgi çekici olmadığı ve incelenmemesi gerektiği anlamına gelmez. Araştırmacılar hem hayvanlarda hem de insanlarda diyet, egzersiz, yaş, psikolojik stres ve diğer faktörlerin bağışıklık tepkisi üzerindeki etkilerini araştırıyorlar. Bu arada, genel sağlıklı yaşam stratejileri, muhtemelen bağışıklık işlevine yardımcı oldukları ve kanıtlanmış diğer sağlık yararları ile birlikte geldikleri için anlamlıdır.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin sağlıklı yolları
İlk savunma hattınız sağlıklı bir yaşam tarzı seçmektir . Genel sağlık kurallarına uymak, bağışıklık sisteminizin doğal olarak düzgün çalışmasını sağlamak için atabileceğiniz en iyi adımdır. Bağışıklık sisteminiz de dahil olmak üzere vücudunuzun her parçası, çevresel saldırılardan korunduğunda ve aşağıdakiler gibi sağlıklı yaşam stratejileriyle desteklendiğinde daha iyi çalışır:

Sigara içmeyin.
Meyve ve sebzelerde yüksek bir diyet yiyin.
Düzenli egzersiz.
Sağlıklı bir kiloyu koruyun .
Alkol kullanıyorsanız, sadece ölçülü olarak için.
Yeterli uyku alın.
Ellerinizi sık sık yıkamak ve etleri iyice pişirmek gibi enfeksiyondan kaçınmak için adımlar atın .
Stresi en aza indirmeye çalışın.

Bağışıklığı sağlıklı bir şekilde artırın
Mağaza raflarındaki birçok ürün, bağışıklığı artırdığını veya desteklediğini iddia ediyor. Ancak bağışıklığı artırma kavramı aslında bilimsel olarak pek mantıklı değil. Aslında, vücudunuzdaki hücrelerin (bağışıklık hücreleri veya diğerleri) sayısını artırmak mutlaka iyi bir şey değildir. Örneğin, kan hücrelerinin sayısını artırmak ve performanslarını artırmak için sistemlerine kan pompalayarak "kan dopingi" yapan sporcular, felç riski taşırlar.

Bağışıklık sisteminizin hücrelerini güçlendirmeye çalışmak özellikle karmaşıktır, çünkü bağışıklık sisteminde pek çok farklı mikroba pek çok şekilde tepki veren pek çok farklı hücre türü vardır. Hangi hücreleri güçlendirmelisiniz ve hangi sayıya? Şimdiye kadar, bilim adamları cevabı bilmiyorlar. Bilinen şey, vücudun sürekli olarak bağışıklık hücreleri ürettiğidir. Kesinlikle, kullanabileceğinden çok daha fazla lenfosit üretir. Fazla hücreler kendilerini apoptoz adı verilen doğal bir hücre ölümü süreciyle ortadan kaldırır - bazıları herhangi bir eylem görmeden önce, bazıları savaş kazanıldıktan sonra. Bağışıklık sisteminin optimum düzeyde çalışması için kaç hücreye veya en iyi hücre karışımına ihtiyacı olduğunu kimse bilmiyor.

Bağışıklık sistemi ve yaş
Yaşlandıkça, bağışıklık tepki yeteneğimiz azalır ve bu da daha fazla enfeksiyona ve daha fazla kansere katkıda bulunur. Gelişmiş ülkelerde yaşam beklentisi arttıkça, yaşa bağlı koşulların görülme sıklığı da artmaktadır.

Bazı insanlar sağlıklı yaşlanırken, birçok çalışmanın sonucu, genç insanlarla karşılaştırıldığında yaşlıların bulaşıcı hastalıklara yakalanma ve daha da önemlisi onlardan ölme olasılıklarının daha yüksek olduğudur. İnfluenza , COVID-19 virüsü dahil olmak üzere solunum yolu enfeksiyonları ve özellikle pnömoni, dünya çapında 65 yaş üstü kişilerde önde gelen ölüm nedenidir. Bunun neden olduğunu kimse kesin olarak bilmiyor, ancak bazı bilim adamları, bu artan riskin, muhtemelen timusun yaşla birlikte atrofi yapması ve enfeksiyonla savaşmak için daha az T hücresi üretmesinden kaynaklanan T hücrelerindeki azalmayla ilişkili olduğunu gözlemliyor. Timus fonksiyonundaki bu azalmanın T hücrelerindeki düşüşü açıklayıp açıklamadığı veya başka değişikliklerin rol oynayıp oynamadığı tam olarak anlaşılamamıştır. Diğerleri, kemik iliğinin bağışıklık sistemi hücrelerini oluşturan kök hücreleri üretmede daha az etkili olup olmadığıyla ilgileniyor.

Enfeksiyonlara karşı bağışıklık tepkisinde bir azalma, yaşlıların aşılara tepkisi ile gösterilmiştir. Örneğin, grip aşısı çalışmaları, 65 yaş üstü kişiler için aşının sağlıklı çocuklara (2 yaş üstü) kıyasla daha az etkili olduğunu göstermiştir. Ancak etkinlikteki azalmaya rağmen, influenza ve S. pneumoniae aşıları, aşı yapılmamasına kıyasla yaşlı insanlarda hastalık ve ölüm oranlarını önemli ölçüde azaltmıştır.

Yaşlılarda beslenme ve bağışıklık arasında bir bağlantı var gibi görünüyor. Zengin ülkelerde bile şaşırtıcı derecede yaygın olan bir yetersiz beslenme şekli, "mikro besin yetersiz beslenmesi" olarak bilinir. Bir kişinin diyetle elde edilen veya diyetle takviye edilen bazı temel vitaminler ve eser minerallerde eksik olduğu mikrobesin yetersiz beslenmesi yaşlılarda olabilir. Yaşlı insanlar daha az yemeye eğilimlidir ve genellikle diyetlerinde daha az çeşitliliğe sahiptir. Önemli bir soru, diyet takviyelerinin yaşlı insanların daha sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumasına yardımcı olup olmayacağıdır. Yaşlı insanlar bu soruyu doktorlarıyla tartışmalıdır.

Diyet ve bağışıklık sisteminiz
Herhangi bir savaş gücü gibi, bağışıklık sistemi ordusu da midesi üzerinde yürür. Sağlıklı bağışıklık sistemi savaşçılarının iyi ve düzenli beslenmeye ihtiyacı vardır. Bilim adamları uzun zamandır yoksulluk içinde yaşayan ve yetersiz beslenen insanların bulaşıcı hastalıklara karşı daha savunmasız olduklarını kabul ettiler. Örneğin, araştırmacılar işlenmiş gıdalar veya yüksek basit şeker alımı gibi belirli diyet faktörlerinin bağışıklık fonksiyonunu olumsuz etkileyip etkilemeyeceğini bilmiyorlar. Beslenmenin insanların bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerine ilişkin hala nispeten az sayıda çalışma bulunmaktadır.

Çeşitli mikro besin eksikliklerinin - örneğin çinko, selenyum, demir, bakır, folik asit ve A, B6, C ve E vitaminlerinin eksikliklerinin - test tüpünde ölçüldüğü üzere hayvanlarda bağışıklık tepkilerini değiştirdiğine dair bazı kanıtlar vardır . Bununla birlikte, bu bağışıklık sistemi değişikliklerinin hayvanların sağlığı üzerindeki etkisi daha az nettir ve benzer eksikliklerin insan bağışıklık tepkisi üzerindeki etkisi henüz değerlendirilmemiştir.

Ne yapabilirsin? Diyetinizin tüm mikro besin ihtiyaçlarınızı karşılamadığından şüpheleniyorsanız – örneğin sebzeleri sevmiyorsanız – günlük bir multivitamin ve mineral takviyesi almak, bağışıklık sistemi üzerindeki olası yararlı etkilerin ötesinde başka sağlık yararları da sağlayabilir. Tek bir vitaminin mega dozlarını almak yapmaz. Daha fazlası mutlaka daha iyi değildir.

Stres ve bağışıklık fonksiyonu
Modern tıp, zihin ve beden arasındaki yakından bağlantılı ilişkiyi takdir etmeye başladı. Mide rahatsızlığı, kurdeşen ve hatta kalp hastalığı dahil olmak üzere çok çeşitli hastalıklar, duygusal stresin etkileriyle bağlantılıdır. Zorluklara rağmen, bilim adamları stres ve bağışıklık fonksiyonu arasındaki ilişkiyi aktif olarak inceliyorlar .

Bir kere, stresi tanımlamak zordur. Bir kişi için stresli görünen bir durum, başka biri için değildir. İnsanlar stresli olarak gördükleri durumlara maruz kaldıklarında, ne kadar stres hissettiklerini ölçmek onlar için zordur ve bilim insanlarının bir kişinin stres miktarına ilişkin öznel izleniminin doğru olup olmadığını bilmesi zordur. Bilim adamı, kalbin her dakika atış sayısı gibi yalnızca stresi yansıtabilecek şeyleri ölçebilir, ancak bu tür ölçümler başka faktörleri de yansıtabilir.

Bununla birlikte, stres ve bağışıklık işlevi ilişkisini inceleyen bilim adamlarının çoğu, ani, kısa ömürlü bir stres etkeni üzerinde çalışmaz; daha ziyade, aile, arkadaşlar ve iş arkadaşlarıyla olan ilişkilerden veya kişinin işinde iyi performans göstermesi için sürekli zorluklardan kaynaklananlar gibi, kronik stres olarak bilinen daha sürekli ve sık stresörleri incelemeye çalışırlar. Bazı bilim adamları, devam eden stresin bağışıklık sistemine zarar verip vermediğini araştırıyorlar.

Ancak bilim adamlarının "kontrollü deneyler" dediği şeyi insanlarda gerçekleştirmek zordur. Kontrollü bir deneyde, bilim adamı belirli bir kimyasalın miktarı gibi yalnızca bir faktörü değiştirebilir ve daha sonra bu değişikliğin belirli bir tür tarafından üretilen antikorların miktarı gibi diğer bazı ölçülebilir fenomenler üzerindeki etkisini ölçebilir. Bağışıklık sistemi hücresi kimyasala maruz kaldığında. Yaşayan bir hayvanda ve özellikle bir insanda, bu tür bir kontrol mümkün değildir, çünkü ölçüm yapılırken hayvana veya kişiye çok başka şeyler oluyor.

Stresin bağışıklıkla ilişkisini ölçmedeki bu kaçınılmaz zorluklara rağmen, bilim adamları ilerleme kaydediyor.

Soğuk olmak size zayıf bir bağışıklık sistemi verir mi?
Hemen hemen her anne şöyle der: "Ceket giy yoksa üşütürsün!" O haklı mı? Muhtemelen hayır, orta derecede soğuk sıcaklıklara maruz kalmak enfeksiyona karşı duyarlılığınızı artırmaz. Kışın "soğuk algınlığı ve grip mevsimi" olmasının iki nedeni vardır. Kışın insanlar, mikroplarını bulaştırabilecek diğer insanlarla daha yakın temas halinde, iç mekanlarda daha fazla zaman geçirirler. Ayrıca grip virüsü, hava soğuk ve daha az nemli olduğunda havada daha uzun süre kalır.

Konuyla ilgili yüzlerce tıbbi çalışmayı gözden geçiren ve kendi araştırmalarından bazılarını yürüten bir grup Kanadalı araştırmacı, orta derecede soğuğa maruz kalma konusunda endişelenmeye gerek olmadığı sonucuna varıyor - insan bağışıklık sistemi üzerinde zararlı bir etkisi yok. Dışarısı soğukken toplanmalı mısınız? Rahatsızsanız veya donma ve hipotermi gibi problemlerin risk oluşturduğu uzun süre açık havada kalacaksanız cevap "evet"tir. Ama bağışıklık konusunda endişelenme.

Egzersiz: Bağışıklık için iyi mi kötü mü?
Düzenli egzersiz sağlıklı yaşamın temel taşlarından biridir. Kardiyovasküler sağlığı iyileştirir, kan basıncını düşürür, vücut ağırlığını kontrol etmeye yardımcı olur ve çeşitli hastalıklara karşı korur. Ancak bağışıklık sisteminizi doğal olarak güçlendirmeye ve sağlıklı tutmaya yardımcı olur mu? Tıpkı sağlıklı bir diyet gibi, egzersiz de genel sağlığa ve dolayısıyla sağlıklı bir bağışıklık sistemine katkıda bulunabilir.

Kaynakça: https://technogezgin.com/bagisiklik-sist...endirilir/
09-07-2021 10:48
Web Sayfasını Ziyeret Edin Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Bot Moderatör
Mod

Oto Mesaj

Konunuzu uygun kategoriye açmaya özen gösteriniz. Uygun Kategorilere Açılmayan Konuları Sağ Alttan Uyar a Tıklayarak Bize Rapor Ediniz. Kırık Linkleri de Bize Rapor Ediniz...

09-07-2021 10:48
Cevapla  Gönder 

Anahtar Kelimeler

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendilir? indir, Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendilir? Videosu, Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendilir? online izle, Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendilir? Bedava indir, Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendilir? Yükle, Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendilir? Hakkında, Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendilir? nedir, Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendilir? Free indir, Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendilir? oyunu, Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendilir? download


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Mhrs - Hastane Randevu Alma Sistemi | Mhrsrandevu.org nullsix 0 1,114 26-05-2014 17:41
Son Mesaj: nullsix

Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlendilir?
Yazdırılabilir Sürüm
Bu Konuyu Arkadaşına Gönder
Konuya Abone Ol
Forum'a Git:

Zaman: 25-07-2021, 09:24

İletişim - Bedava Siteni Tanıt - Hafif Sürüm - RSS - Yukarıya dön