Çeşitli Sebeplerden Dolayı Artık Siteye Üye Olmak İçin Davetiye Kodu Gerekiyor.

Davetiye Başvurusunda Bulunmak İçin Buraya Tıklayın.

Kırık Linkleri/Kapanan Siteleri Bize Rapor Edin ! ! !


Bu Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretÇi
Cevapla  Gönder 
Online terapi nedir? Salih Murat Paker anlattı
111333444455555
Bu Konuyu Oyla:
Değerlendir:
Konu Görünümü Doğrusal Görünüm
nullsix
Rank 5
*

Çevrimdışı

Üçgen  Mesajlar: 4,403
Üçgen  Üyelik Tarihi: 22-10-2012
Üçgen  Rep Puanı: 0
Üçgen 
Teşekkürler: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür edildi.
Mesaj: #1
Online terapi nedir? Salih Murat Paker anlattı
Online terapi nedir? Salih Murat Paker anlattı

Pandemi süreci, psikoterapi pratiğini de değiştirdi. Eve kapanma süreci hem terapistler hem de danışanlar açısından çeşitli sorular ortaya çıkarttı. Klinik Psikolog ve Psikoterapist Salih Murat Paker pandemiyle birlikte daha fazla popülerleşen online terapi hakkında bilgi verdi.

[Resim: basliksiz-195906281461a61739660f8.jpg]

Covid-19 pandemi sürecinde birçok faaliyet gibi psikoterapi de bir süre tamamen online olarak yapılmak zorunda kaldı. Aşılanma oranlarının yükselmesiyle kimi terapistler tamamen veya kısmen ofislerinde yüz yüze terapi yapmaya başladı. Ama kimileri de tamamen ya da kısmen online terapiye devam etmeyi tercih ediyorlar. Danışanlarda da durum farklı değil. Pandemi süreci, psikoterapi pratiğini de ciddi biçimde değiştirmişe benziyor ve hem terapistler hem de danışanlar açısından çeşitli sorular ortaya çıkartıyor.

Salih Murat Paker konuyla ilgili şu bilgileri aktardı:

Online terapi nedir?

Online terapi, terapist ile danışanın aynı mekânı paylaşmadan, teknolojik araçları kullanarak uzaktan yaptıkları terapidir. Şimdilik bildiğimiz dört araç kullanılmaktadır:

a) Gerçek zamanlı olmayan e-posta vb. yazışmalar,
b) chat (ses ve görüntü olmadan gerçek zamanlı yazışmalar),
c) görüntüsüz telefon görüşmeleri,
d) görüntülü video görüşmeleri. Aynı mekânda yapılan terapiye en yakın olanı kuşkusuz görüntülü görüşmelerdir ve günümüzde de en sık kullanılan araç budur.

Metaverse alanındaki muhtemel gelişmelere bağlı olarak önümüzdeki dönemde üç boyutlu veya holografik tarzda online terapilerin de devreye girmesi beklenmelidir.

Online terapi uygulamaları Covid-19 pandemi süreciyle mi başladı?

Salih Murat Paker: Hayır. Teknolojik imkanların (önce telefon ve sonra görüntülü konuşma gibi) gelişmesiyle aslında çok uzun yıllardır uygulanabilen bir yöntemdi ama hem daha az terapist tarafından hem de sadece çok zorunlu durumlarda (mesela danışanın başka bir ülkeye/şehre taşınması gibi) uygulanıyordu. Bütün bu süreç boyunca modern hayatın ritmi ve buna bağlı olarak danışanların (ve kimi zaman terapistlerin) ülke/şehir değiştirme sıklığı arttıkça online terapiye olan ihtiyaç artmıştı ama yine de bu yöntemi uygulamaya açık terapist oranı pandemiye kadar oldukça kısıtlıydı. Terapistlerin çoğu pandemiye kadar bu konuda muhafazakâr bir tutum içindeydiler, hatta bir kısmı terapinin online olarak uygulanmasının asla mümkün olamayacağını iddia ederlerdi. Ben de ilk 2007 yılında bir süredir izlediğim bir danışanım birkaç yıllığına yurtdışına taşındığında, onun talebi ve ısrarıyla, biraz da çekinerek bu yöntemi kullanmaya başlamıştım ve kısa zamanda gayet elverişli bir yol olduğunu deneyimlemiştim. Ama yine de 2017 yılında akademik izinle altı aylığına yurtdışına gidene kadar online terapiyi sadece zorunlu hallerde kullanmıştım. O altı aylık süreçte mevcut danışanlarımı tamamen online olarak takip ettim ve ek olarak ilk defa başka ülke ve şehirlerde yaşayan gerçekten hiç görmediğim danışanlarla çalışmaya başlama fırsatım oldu. Pandemi sürecinde bu tecrübe iyice arttı ve online terapiye zinhar karşı olan bütün terapistler de günler içerisinde kendilerini online terapi yaparken buldular. Pandemi öncesinden başlayarak Batı dünyasında online psikoterapi hizmeti sağlayan büyükçe şirketler zaten kurulmuştu, bu şirketler pandemi sürecinde devasa boyutlara ulaştı, bu alanda birçok bilimsel araştırma yayınlanmaya başlandı. Velhasıl, bu alanda ciddi bir bilgi/deneyim birikimi oluşmaya başladı.

Online terapi herkes için uygun mu?

Salih Murat Paker: Nasıl ki her şey herkes için uygun olamazsa, online terapi de herkes için uygun değil kuşkusuz. Hem terapistler hem de danışanlar açısından, kategorik olarak online terapiden şu ya da bu nedenle hoşlanmayanlar, eğer aynı mekânda terapiye gitme imkanları varsa tabii ki online terapiyi tercih etmemeliler. Bunun dışında ağır/riskli sorunları olan danışanlarla online çalışma yapmak, eğer başka seçenekler mevcutsa çok tercih edilmemeli. Ergenlik öncesi çocuklarla terapide de online çalışma yapmanın çok verimli olmadığı biliniyor. Ama bu durumlar dışında terapist ve danışan online çalışmaya açıksa gayet verimli bir çalışma yapmak mümkün.

Online terapi ne tür imkanlar sağlıyor?

Salih Murat Paker: Online terapi öncelikle Covid-19 pandemisinde olduğu gibi, olağanüstü durumlarda terapi çalışmasının kesintisiz devamını sağlayabildiği için çok değerli. Ekolojik krize bağlı afetlerin, pandemilerin, politik gerilim/şiddet ve savaş ihtimallerinin umulanın aksine azalmayıp arttığı dünyamızda ruh sağlığı dahil bütün sağlık hizmetlerinin, gereken durumlarda kısmen ya da tamamen online olarak sağlanması hem bir zorunluluk hem de büyük bir imkân. Bu kanal artık kalıcı olarak açıldı ve görünen o ki giderek genişleyerek kullanılacak.

Yine bu süreçte iyice belli oldu ki online terapi kullanımı sadece olağanüstü durumlarla sınırlı olmayacak. Çünkü hem terapistler hem de danışanlar için klasik terapiye göre çok daha geniş imkanlar sunuyor. Artık terapi hizmeti almak ve sunmak için coğrafi sınırların ve yakınlığın önemi ölçüde yok olmuş durumda. İyi bir internet bağlantınız olduğu sürece, dünyanın neresinde olursanız olun tercih edeceğiniz bir dil ve kültürden kaliteli ve bütçenize uygun bir terapist bulup çalışma imkânı artık net bir şekilde var. Fiziksel olarak bir terapiste (ya da uygun bir terapiste) erişim imkânı olmayan yerlerde yaşayanlar için büyük bir nimet. Bir terapiste erişmek için gidiş geliş birkaç saati trafikte geçirmek istemeyen metropol sakinleri için de büyük nimet. Göç hareketlerinin giderek arttığı ve artacağı günümüz dünyasında henüz göç edilen yerin kültürüne/diline uyum sağlayamamış, orada kendi anadilinde/kültüründe terapist bulamayabilecek göçmenler için de büyük bir nimet. Dil/kültür bariyeri aşılabildiği takdirde, terapi hizmetlerinin görece pahalı olduğu yerlerde yaşayanların, başka yerlerde aynı kalitede ama görece ucuz terapiye erişim imkanına kavuşması da büyük bir nimet. Agorafobi ve sosyal kaygı gibi sorunlar yüzünden ya da ileri yaş zorlukları nedeniyle bir terapistin ofisine gitmede büyük zorluklar yaşayabilecek danışanlar için de büyük nimet.

Bütün bu imkanlar, online terapinin pandemi bitse bile kalıcı olarak hayatımıza girdiğini ve giderek daha da yaygınlaşacağını gösteriyor.

Online terapi fayda sağlıyor mu?

Salih Murat Paker: Bu konuda henüz sınırlı sayıda bilimsel araştırma yayınlanmış durumda ancak yayınlanan tüm çalışmalar online terapinin klasik terapiyle çok benzer etkilere yol açtığını, dolayısıyla genel olarak oldukça faydalı olabildiğini ortaya koyuyor. Online terapi yapan terapistlerin ve bu hizmeti alan danışanların çoğunun izlenimleri de bu yönde.

imza: Oyun - Forum
31-12-2021 22:03
Tüm Mesajlarını Bul Alıntı Yaparak Cevapla
Bot Moderatör
Mod

Oto Mesaj

Konunuzu uygun kategoriye açmaya özen gösteriniz. Uygun Kategorilere Açılmayan Konuları Sağ Alttan Uyar a Tıklayarak Bize Rapor Ediniz. Kırık Linkleri de Bize Rapor Ediniz...

31-12-2021 22:03
Cevapla  Gönder 

Anahtar Kelimeler

Online terapi nedir? Salih Murat Paker anlattı indir, Online terapi nedir? Salih Murat Paker anlattı Videosu, Online terapi nedir? Salih Murat Paker anlattı online izle, Online terapi nedir? Salih Murat Paker anlattı Bedava indir, Online terapi nedir? Salih Murat Paker anlattı Yükle, Online terapi nedir? Salih Murat Paker anlattı Hakkında, Online terapi nedir? Salih Murat Paker anlattı nedir, Online terapi nedir? Salih Murat Paker anlattı Free indir, Online terapi nedir? Salih Murat Paker anlattı oyunu, Online terapi nedir? Salih Murat Paker anlattı download


Benzeyen Konular
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Murat Ciritci ile Teknoloji ve Sanat is_for_you 0 371 30-06-2020 22:24
Son Mesaj: is_for_you
  Prof. Dr. Murat ARSLAN Tanitim 0 319 21-05-2020 13:32
Son Mesaj: Tanitim
  Online terapi , Evlilik terapisti, ankara psikolog Tanitim 0 353 21-03-2020 18:00
Son Mesaj: Tanitim
  Evlilik terapisti , Online terapi , ankara psikolog Tanitim 0 311 21-03-2020 16:35
Son Mesaj: Tanitim
  Evlilik terapisti , ankara psikolog , Online terapi Tanitim 0 352 21-03-2020 01:22
Son Mesaj: Tanitim
  Paykwik Nedir ve Kullanım Amacı Nedir? creeper123 0 385 13-03-2020 13:28
Son Mesaj: creeper123
  online gaste, online haber, gazete haberleri Tanitim 0 400 25-01-2020 23:46
Son Mesaj: Tanitim
  Bilişsel davranışçı terapi , bilişsel davranışçı , Bilişsel Davranışçı Terapi Tanitim 0 353 18-06-2019 23:39
Son Mesaj: Tanitim
  Şifa Manuel Terapi merkezi Laplace 0 449 18-01-2019 22:17
Son Mesaj: Laplace
  Prof. Dr. Mehmet Salih Bilal, İmkansız Denilen Ameliyatı Gerçekleştirdi Laplace 0 459 15-10-2018 19:16
Son Mesaj: Laplace

Online terapi nedir? Salih Murat Paker anlattı
Yazdırılabilir Sürüm
Bu Konuyu Arkadaşına Gönder
Konuya Abone Ol
Forum'a Git:

Zaman: 19-01-2022, 05:05

İletişim - Bedava Siteni Tanıt - Hafif Sürüm - RSS - Yukarıya dön